لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۱

عفوبين الملل از تقاضای بيشتربرای عدالت همزمان با تداوم بدرفتاريها خبرميدهد


عفو بين الملل ميگويد تقاضا برای عدالت در سراسر جهان رو به افزايش است ، اما حقوق بشر کماکان در سطحی گسترده انکار ميشود.

اين گروه حقوق بشری مستقر در لندن، امروز، چهارشنبه، در گزارش سالانه خود گفت شکنجه کماکان در هشتاد و يک کشور جهان رايج است ، ضمن آنکه هفتاد و هفت کشور منکر آزادی بيان ميشوند ، و پنجاه و چهار کشور نيز در ارائه محاکمات منصفانه قصور ميکنند .

گزارش همچنين از آمريکا و چين انتقاد ميکند.

گزارش ميگويد آمريکا تعيين کننده معيارهای رفتاری برای دولت ها در سطح جهان است، اما رفتار در بازداشتگاه آمريکائی گوانتاناموی کوبا اين معيارها را تضعيف کرده است. عفو بين الملل از رئيس جمهوری آتی آمريکا خواستار بستن اين بازداشتگاه شده است.

عفو بين الملل از چين برای امتناع از دادن اجازه آزادی بيان، و ادامه برنامه اجباری بازآموزی حين کار انتقاد کرده است. اين گروه مدافع حقوق بشر همچنين ميگويد چين با نقض يک تحريم تسليحاتی سازمان ملل متحد ، به فرستادن تسليحات به دارفور سودان ادامه ميدهد. عفو بين الملل ميگويد چين اگر خواهان يک جوّ با ثبات تجاری است، بايد حمايت از ارزرش های جهانی را شروع کند.

گزارش همچنين ميگويد روسيه لازم است تحمل پذيری بيشتری را در مورد ناراضيان سياسی نشان دهد.

گزارش ميگويد اتحاديه اروپا ديگر نبايد يک رشته معيارهای حقوق بشری را در مورد دولت های عضو، و معيارهائی ديگر را برای بقيه جهان بکار گيرد.

دبير کل عفو بين الملل ميگويد برغم قصور دولت ها در حراست از حقوق بشر ، بنظر ميرسد ملت ها در سراسر جهان بيشتر خواستار عدالت اند . وی به شماری از وقايع در سال ۲۰۰۷ اشاره کرد که اعتراض های راهب ها در برمه و تظاهرات وکلای مدافع در پاکستان از جمله آنهاست .

گزارش در باره آنچه که نقطه های انفجاری خطرناک در صورت پاسخ ندادن دولت ها به درخواست های فزاينده برای عدالت و آزادی توصيف ميکند، هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG