لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

احمدی نژاد قصد دارد با پاپ بنديکت ملاقات کند


گزارش می رسد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران قصد دارد هنگام سفر به رم برای شرکت در کنفرانس بررسی کمبود غذا در جهان در هفته آينده، با پاپ بنديکت ملاقات کند.

روزنامه ايتاليائی «ايل مساجرو» می نويسد واتيکان با درخواست احمدی نژاد موافقت کرده است.

با اين حال، مقامات کليسا چنين ديداری را تاييد نکرده اند و می گويند روشن نيست که آيا پاپ قادر خواهد بود جداگانه با تمام سران شرکت کننده در کنفرانس سازمان ملل متحد ملاقات کند يانه، اما ممکن است يک ديدار جمعی يا گروهی با رهبران صورت گيرد.

گزارش های خبری به نقل از يک منبع ديپلماتيک حاکی است که رئيس جمهوری اسلامی ايران می خواهد پاپ را از موضع ايران در اختلافات نامشخص بين المللی، احتمالا برنامه اتمی بحث انگيز ايران، آگاه کند.

دولت سيلويو برلوسکونی، نخست وزير ايتاليا، قبلا ياد آور شد که مقامات ايتاليائی از هر ديداری با رهبر جمهوری اسلامی ايران در جريان کنفرانس سه روزه پرهيز خواهند کرد. ميزبانی جلسات را که روز سه شنبه ۱۴ خرداد آغاز می شود، سازمان خواربار و کشاورزی وابسته به سازمان ملل متحد بر عهده دارد.

پاپ خواهان ادامه ديپلماسی برای حل روياروئی بر سر برنامه اتمی ايران شده است.

احمدی نژاد و پاپ هرگز قبلا ملاقات نکرده اند، هرچند رئيس کليسای کاتوليک رم پيشتر با منوچهر متکی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران ملاقات کرده بود. واتيکان و ايران بيش از ۵۰ سال است که دارای مناسبات ديپلماتيک بوده اند.

XS
SM
MD
LG