لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

رهبران چين و تايوان نسبت به همکاری مسالمت آميز متعهد شدند


چين و تايوان عهد کرده اند برای پيشبرد مناسبات مسالمت آميز با يکديگر همکاری کنند.

آنها اين قول را روز چهارشنبه در جريان ديدار بی سابقه رهبر حزب حاکم تايوان با هو جين تائو رييس جمهوری چين در پکن دادند. از زمان جدا شدن دو کشور در سال ۱۹۴۹، اين نخستين بار است که ملاقاتی در بالاترين سطح بين دو طرف صورت می گيرد.

رسانه های دولتی چين عکس های رييس جمهوری و رهبر حزب ناسيوناليست تايوان را هنگامی که در مراسم استقبال رسمی در تالار بزرگ خلق در پکن دست يکديگر را می فشردند، نشان دادند.

پيش از ملاقات، هو جين تائو گفت اميد وار است دو طرف به آينده بنگرند و به تلاش برای توسعه مسالمت آميز مناسبات ادامه ادامه دهند. او همچنين از تايوان بدليل کمک و سخاوتمندی در پی زمين لرزه گسترده استان سچوآن سپاسگزاری کرد.

پس از آن، «وو پوه سيونگ» رهبر حزب ناسيوناليست تايوان به خبرنگاران گفت چين و تايوان بايد همکاری مردم دو کشور را برای پرهيز از جنگ مسلم سازند. او همچنين گفت در حالی که مناسبات در گذشته متنشج بوده است، هر دو طرف فرصت جديدی بدست آورده اند تا در جهت درست پيشبرد صلح و ثبات حرکت کنند.

تايوان و چين در جريان يک جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹ از هم جدا شدند. پکن تايوان را بخشی از سرزمين خود تلقی می کند و تهديد کرده است اگر آن سرزمين گام هايی در جهت استقلال بردارد، بزور متوسل خواهد شد.

چين صدا موشک بسوی تايوان، که حدود ۱۶۰ کيلومتر با خاک اصلی چين فاصله دارد نشانه گرفته است.

«وو» همراه با يک هيات ۱۶ نفری روز دوشنبه وارد چين شد. او نخستين رهبر حزب حاکم تايوان است که از چين ديدن می کند.

XS
SM
MD
LG