لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

عفو بين الملل: نقض فاحش حقوق بشر در خاور ميانه و شمال آفريقا همچنان ادامه دارد


سازمان عفو بين الملل می گويد نقض فاحش حقوق بشر در بسياری از کشورهای خاور ميانه و شمال آفريقا همچنان ادامه دارد و گسترده است.

اين سازمان در گزارش سالانه خود که روز چهارشنبه انتشار يافت، ياد آور می شود منطقه از نظر بوجود آوردن سيستم هايی برای حفاظت از حقوق بشر از آمريکا، اروپا و بقيه آفريقا عقب تر است.

گزارش حاکی است که دولت های منطقه ای به بهای تضعيف حقوق بشر و زندگی شهر وندان خود همچنان بر امنيت کشور و سلامت عمومی تمرکز می کنند.

گزارش می گويد در سال ۲۰۰۷ هزاران نفر در منطقه بدلايل سياسی بازداشت شدند و اضافه می کند اجرای مجازات مرگ در ايران، عربستان سعودی، عراق و يمن ادامه دارد، و دولت اين کشورها همچنان در ميان جلادان برجسته جهان قرار دارند.

عفو بين الملل می گويد نفض حقوق بشر در عراق همچنان گسترده است، و از گروه های مسلح شيعه و سنی، و شبه نظاميان، نيروهای عراقی و نيروی بين المللی به فرماندهی آمريکا به عنوان «عاملان» آن نام می برد.

عفو بين الملل همچنين می گويد حقوق بشر همچنان بنام «جنگ با تروريسم» نقض می شود، و به مواردی که در ارتباط با آن در عربستان سعودی، مصر و مراکش انجام می گيرد استناد می کند.

گزارش عفو بين الملل اضافه می کند اکثر دولت ها در منطقه به کنترل آزادی بيان ادامه می دهند و می گويد مقامات در الجزاير، مصر، مراکش، تونس، يمن و امارات متحده عربی، اتهامات جنائی عليه روزنامه نگاران و بلاگ نويس ها وارد می آورند.

XS
SM
MD
LG