لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

آژانس بين المللی انرژی اتمی: ايران به تمام پرسشها در مورد برنامه اتمی خود پاسخ نداده است


آژانس بين المللی انرژی اتمی: ايران به تمام پرسشها در مورد برنامه اتمی خود پاسخ نداده است
آژانس بين المللی انرژی اتمی: ايران به تمام پرسشها در مورد برنامه اتمی خود پاسخ نداده است

بر اساس گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به پرسش های مربوط به امکان وجود یک بُعد نظامی در برنامه اتمی خود پاسخ نداده است. این پرسش ها پس از آن مطرح شد که ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو آژانس ظاهرا برای اینکه نشان دهند ایران پنهانی سرگرم پژوهش در زمینه تسلیحات اتمی بوده است، در اوائل سال جاری شواهدی ارائه دادند .

در جدیدترین گزارش آی ِا ای ِا گفته می شود: "ایران برای پشتیبانی از آنچه در باره صلحجویانه بودن فعالیت های اتمی خود می گوید، تمام اطلاعات را ارائه نداده و امکان دسترسی به اسناد و افراد ذیربط را فراهم نساخته است. ایران ممکن است اطلاعات بیشتری، بویژه در مواد منفجره دارای قدرت بالا و فعالیت های مربوط به موشک، داشته باشد که با آژانس در میان نگذاشته است. این مسائل موجب نگرانی جدی است و روشن شدن آنها برای ارزیابی ماهیت برنامه های اتمی گذشته و حال ایران بسیار مهم است."

گزارش همچنین یاد آور می شود که دولت ایران به سرپیچی از درخواست های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تعلیق غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد، و تقاضاهای بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای دیدار از چندین مرکز اتمی نپذیرفت.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، گفت جدیدترین گزارش آژانس نشان میدهد ایران آگاهانه از همکاری خودداری کرده است::
**** دولت ایران آگاهانه و بعمد اطلاعات مربوط به فعالیت های تسلیحاتی را پنهان می کنند. پرسش های مختلفی در باره شرکت ارتش در برنامه اتمی و کوشش های ایران برای ایجاد حوزه هایی از اورانیوم وجود دارد. و من نمی دانم مقصود از اینکار غیر از ساختن اسلحه، چه چیز دیگری می تواند باشد."

گریگوری شولتی، نماینده ایالت متحده در اژانس بین المللی انرژی اتمی گفت گزارش جدید مشخص می سازد که ایران تا چه اندازه باید در باره برنامه اتمی اش توضیح دهد، و اینکار را تا چه اندازه اندک انجام داده است. شولتی گفت آخرین گزارش آژانس ادعاهای رژیم ایران را که می گوید به تمام پرسش های مربوط به برنامه اتمی خود پاسخ داده است، مستقیما رد می کند.

XS
SM
MD
LG