لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

ژنرال روسی می گويد رهبران روسیه به هر اقدام آمريکا در اروپا پاسخ مناسبی خواهند داد


وزارت دفاع روسيه می گويد برای مقابله با طرح های آمريکا برای استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی و شرقی، اقداماتی را تدارک می بيند. با اين حال مسکو می گويد قصد ندارد به فراهم آوردن سيستم مشابهی ادامه دهد.

ژنرال يوگنی بوژينسکی امروز (سه شنبه) در مسکو به خبرنگاران گفت رهبران روسيه آنچه را او يک پاسخ «مناسب» به هر اقدام آمريکا در اروپا ناميد بررسی می کنند. وی جزيياتی ارائه نداد.

آمريکا قصد دارد برای مقابله با تهديد احتمالی از سوی ايران ده موشک رهگير در لهستان و يک ايستگاه رادار هدايت شونده در جمهوری چک مستقر سازد. روسيه طرح ايالات متحده را تهديدی برای امنيت خود می داند، هرچند آمريکا قول داده است اين سيستم فعال نخواهد شد، مگر اين که ثابت شود ايران يک تهديد فوری است.

ژنرال همچنين گفت اگر واشنگتن به اجرای طرح های موشکی خود ادامه دهد، روسيه پيشنهاد خود را برای استفاده مشترک ناتو و روسيه از يک ايستگاه کنترل موشک در جمهوری آذربايجان پس خواهد گرفت.

مسکو چنين طرحی را بعنوان گزينه ای در برابر طرح آمريکا پشنهاد کرده بود. ژنرال روسی همچنين گقت مذاکرات دو جانبه در مورد دسترسی دائمی افسران روسيه به تاسيسات پيشنهادی آمريکا متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG