لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

تاجر آمريکايی گفت طی دوازده سال مقدار زيادی پول به اولمرت داده است


يک بازرگان آمريکائی به دادستان های اسرائيلی گفته است او مبالغ زيادی پول نقد به اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل، داده اما وی هرگز چشمداشتی در مقابل اين پول نداشته است.

موريس تالانسکی، که به قيد سوگند شهادت می داد، اين موضوع را امروز (سه شنبه) در دادگاهی در اورشليم عنوان کرد. دادگاه به اين ادعا که اولمرت پول های غير قانونی برای مبارزات انتخاباتی يا رشوه در مقابل دادن امتيازات سياسی قبول کرد رسيدگی می کند.

تالانسکی گفت او، پيش از آن که اولمرت در سال ۲۰۰۶ به نخست وزيری انتخاب شود، طی يک دوران دوازده ساله بالغ بر پانصدهزار دلار به اولمرت پرداخت کرد، و اولمرت هميشه اصرار داشت که پول نقد دريافت کند نه چک.

تالانسکی گفت اين وجه نقد از حساب شخصی او و از محل جلسات جمع آوری پول برداشت می شد، و در جريان ديدارهايی در نيويورک و اورشليم تحويل داده می شد.

او گفت قرار بود پول هزينه فعاليت های سياسی اولمرت را تامين کند، اما او ياد آور شد رهبر اسرائيل ساعت، قلم، و سيگارهای گرانبها دوست داشت.

شهادت تالانسکی در دادگاه می تواند بعدا در صورتی که دادستان ها تصميم بگيرند اولمرت را احتمالا به اتهام پولشوئی، دريافت رشوه و تقلب تحت پيگرد قرار دهند، مورد استفاده قرار گيرد.

تالانسکی گفت در مقابل چيزی نگرفت و افزود او به اين دليل پول داد که اولمرت را تحسين می کرد و می خواست به اسرائيل کمک کند.

نخست وزير اسرائيل هرگونه خلافکاری را تکذيب می کند و می گويد پول به مصرف مبارزات انتخاباتی او رسيد. تحقيقگران تا کنون دوبار از اولمرت بازجوئی کرده اند. او می گويد اگر تحت پيگرد قرار گيرد استعفا خواهد داد.

XS
SM
MD
LG