لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۲

شمار کشته شدگان زمين لرزه ۲۳ ارديبهشت ماه در چين از ۶۷,۰۰۰ تن فراتر رفته است


" hspace=2 src="/persian/images/ap_china_quake_Hongbai_Shifang_Sichuan_27may08_eng_195.jpg" width=190 align=left vspace=2 border=0>مقامات چين می گويند آنها برای حفاظت از بازماندگان زمين لرزه در برابر بيماری و سيل، که ممکن است مرگ و ويرانی های بيشتری را موجب شود، کوشش گسترده ای را آغاز کرده اند.

شمار کشته شدگان زمين لرزه ۲۳ ارديبهشت ماه هم اينک از ۶۷,۰۰۰ تن فراتر رفته است. بسياری از بازماندگان در اردوگاه های پر جمعيت و اغلب در شرايط غير بهداشتی بسر می برند، و بر نگرانی از امکان شيوع بيماری های افزوده می شود.

يک مقام ارشد وزارت بهداشت چين امروز (سه شنبه) گفت مسئولان بهداشتی وضع در استان سچوآن را از نزديک زير نظر دارند، و افزود شمار موارد ابتلا به اسهال، سل و تورم کبدی از زمان وقوع زلزله بالاتر نرفته است.

در همين حال، سربازان تخليه ۸۰,۰۰۰ نفر ديگر را از نزديک درياچه ای که وقتی ريزش زمين سدی در رودخانه بوجود آورد تشکيل شد، آغاز کرده اند. تاکنون ۷۰,۰۰۰ نفر از منطقه سد در بخش بييچوان در استان سچوآن تخليه شده اند.

خارج ساختن مردم بايد پيش از آن که سربازان کرانه های درياچه جديد را برای رها کردن مقداری ازآب با ديناميت منفجر کنند، تمام شود. مقامات چين می گويند در صورتی که قرار می بود بندهای درياچه کاملا برداشته شوند، لازم خواهد بيش از يک ميليون نفر تخليه شوند. دسترسی به درياچه از جاده ممکن نيست، و فقط می توان پياده يا از راه هوا به آنجا رسيد.

ديروزبا فرونشستن توفان هليکوپتر ها توانستند تجهيزات سنگين که ممکن است برای ساختن يک کانال انحرافی آب جهت خالی کردن درياچه بکار رود، تحويل دهند. با اين حال، انتطار می رود در روزهای آينده باران های سنگين ببارد، و اين هراس که سد طبيعی ممکن است بشکند شدت می گيرد.

روز سه شنبه همچنين، دو پس لرزه جديد سيچوان و استان شانکسی در جوار آنرا نکان داد.

يک پس لرزه در روز يکشنبه، دست کم هشت تن را کشت و حدود ۷۰,۰۰۰ خانه را ويران کرد.

XS
SM
MD
LG