لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۷

وزرای امورخارجه کشورهای اتحاديه اروپا امروز در بروکسل ديدار کردند


گفتگوهای وزرای امورخارجه اتحاديه اروپا روابط اقتصادی و سياسی ميان آن کشورها را دربرگرفته و اين موارد شامل انرژی و بازرگانی می شود.

طی نشستی که امروز در بروکسل برگزار شد، خاوير سولانا، نماينده ارشد اتحاديه اروپا در روابط خارجی، درپاسخ به پرسشی پيرامون لبنان گفت،

«به خاطر داشته باشيد که لبنان هجده ماه رئيس جمهوری نداشت. ما همين پريروز با آنها بوديم و تلاش کرديم همبستگی خود را با مردم آن کشور نشان دهيم. اميد من آن است که توافقی در آن کشور حاصل شود.»

وزير امورخارجه سلوونی درمورد برمه گفت، «من بسيار خوشبين هستم و تاجايی که می دانم دبير کل سازمان ملل تا کنون در اين خصوص بسيار موفق بوده است.»

وزرای امورخارجه کشورهای عضو اتحاديه اروپا پيشاپيش برگزاری نشستی وارد بلژيک شده اند که قرار است طی آن لهستان و سوئد برنامه جديدی در جهت تحکيم روابط نزديکتر ميان اوکراين و ديگر کشورهای اروپای شرقی ارايه کنند. اين برنامه در راستای نزديکتر کردن کشورهای بلوک شرق يا کشورهای تحت سيطره شوروی سابق با ديگر اعضای اتحاديه اروپا طراحی شده است.

وزير امورخارجه لوکزامبورگ در راستای همکاری بيشتر با کشورهای حاشيه دريای بالکان، در بخشی از سخنان خود، گفت، «اگراتحاديه اروپا با واژه يکپارچگی بازی کند، اين می تواند بازی به غايت خطرناکی باشد. نبايد از خاطر برد که اتحاديه اروپا بزرگ است و بيست و هفت عضو دارد و با همه اعضا بايد به گونه ای يکسان رفتار شود.»

وزير امورخارجه سلونی ابراز داشت که راه حلی خلق الساعه مورد نظر نيست بلکه آنچه اتحاديه اروپا درنظر دارد حل تدريجی برخی بحران هاست.

در اجلاس حاضر توافقی تازه که برهمکاری نزديک ميان کشورهای عضو اتحاديه اروپا تاکيد دارد جايگزين توافق سال ۱۹۹۷ با مسکو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG