لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

نخست وزير اسرائيل مذاکرات با سوريه را جدی و مسئولانه توصيف کرد


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل ميگويد دولت او درحال انجام مذاکراتی جدی و مسئولانه با سوريه است ، و با احتياط و هشياری پيش می رود.

آقای اولمرت اين موضوع را امروز، يکشنبه، در جلسه هفتگی کابينه در اورشليم مطرح ساخت. وی گفت مذاکرات سری است و دور از وسائل ارتباط جمعی انجام ميگيرد.

اسرائيل و سوريه اخيرا انجام مذاکراتی غير مستقيم را با ميانجيگری ترکيه برای صلح تائيد کرده بودند. مذاکرات صلح ميان دو کشور از هشت سال پيش بر سر اختلاف نظر در مورد چگونگی خروج اسرائيل از بلنديهای جولان متوقف مانده بود.

آقای اولمرت در باره گزارشهای حاکی از آماده بودن وی برای پس دادن بلنديهای جولان به سوريه در ازای صلح اظهار نظری نکرد.

ايلی ييشائی معاون نخست وزير اسرائيل مذاکره با سوريه را اشتباه توصيف کرده است و ميگويد اين اقدام به سوريه که با جمهوری اسلامی ايران و حزب الله لبنان متحد است، حقانيت می بخشد.

در همين حال تلويزيون دولتی در ايران، امروز، به فاصله چند روز پس از آنکه اسرائيل از سوريه خواستار فاصله گرفتن از جمهوری اسلامی ايران شد، گزارش داد که تهران و دمشق بر مناسبات قوی و مستحکم خود تاکيد گذاشته اند.

مصطفی محمد نجار وزير دفاع جمهوری اسلامی ايران، و همتای سوری اش، حسن ترکمنی، امروز در تهران مذاکره داشتند.

نجار از تهران و دمشق به عنوان متحدانی استراتژيک و داری منافع ملی مشابه ياد کرد.

ترکمنی گفت همکاری دو طرف با دوام و ثابت ميماند.

تزيپی ليوينی وزير امورخارجه اسرائيل روز پنجشنبه از سوريه خواستار فاصله گرفتن از جمهوری اسلامی ايران و قطع مناسبات با گروههای فلسطينی حزب الله و حماس شد، که تهران حامی هردو گروه است.

منوچهر متکی وزير امورخارجه جمهوری اسلامی ايران ميگويد اسرائيل در موقعيتی نيست که برای پس دادن بلنديهای جولان به سوريه تعيين شرط کند. اسرائيل اين بلنديها را در جريان جنگ ۱۹۶۷ از سوريه تصرف کرد.

XS
SM
MD
LG