لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

موگابه سفير آمريکا در زيمبابوه را تهديد به اخراج کرده است


رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه جيمز مک گی سفير آمريکا را به دخالت در امور داخلی آن کشور متهم ساخته و تهديد به اخراج وی کرده است.

موگابه امروز، يکشنبه، در يک ميتينگ انتخاباتی در هراره پايتخت آن کشور گفت اگر مک گی به مداخله ادامه دهد وی را اخراج ميکند.

مک گی، حزب ZANU-PF موگابه را به استفاده منظم از خشونت برای ارعاب مخالفان در آستانه انتخابات مرحله دوم رياست جمهوری متهم کرده است، که قرار است روز بيست و هفتم ژوئن انجام شود.

مک گی در اين هفته در مصاحبه ای با آسوشيتد پرس به مورگان چانگرای کانديدای رقيب در انتخابات رياست جمهوری توصيه کرده بود به زيمبابوه بازگردد. چانگرای روز شنبه پس از اقامتی هفت هفته ای در خارج به کشورش بازگشت.

سخنرانی امروز موگابه ، شروع رسمی مبارزات انتخاباتی او برای مرحله دوم رای گيری بود.

چانگرای در مرحله اول انتخابات، که روز بيست و نهم مارس برگزار شد، موگابه را شکست داد، اما آرائی که کسب کرد برای اجتناب از برگزاری دور دوم رای گيری کافی نبود.

مک گی و دو ديپلمات ديگر ، اويل اين ماه هنگام بازديد از بيمارستانهائی که آسيب ديدگان در خشونت های انتخاباتی را معالجه ميکنند، دوبار با پليس زيمبابوه درگير شده اند. مک گی در هر دوبار از رفتن همراه پليس به پاسگاه پليس امتناع ورزيده است.

وزارت امورخارجه زيمبابوه روز چهارشنبه برای آنچه که نخستين اخطار عليه فعاليت های مک گی توصيف کرد، وی را احضار کرده بود.

XS
SM
MD
LG