لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

پارلمان لبنان ژنرال سليمان را به رياست جمهوری برگزيد


پارلمان لبنان با انتخاب رئيس جمهوری جديد اين پست را که از نوامبر گذشته و در واکنش به يک بحران سياسی شديد خالی مانده بود پر کرده است.

قانونگذاران، امروز، يکشنبه، ژنرال ميشل سليمان رئيس ستاد ارتش را، در چارچوب توافقی که با ميانجيگری اتحاديه عرب حاصل شده بود، به رياست جمهوری برگزيدند.

به فاصله ای کوتاه پس از رای گيری، خيابانهای بيروت صحنه آتش بازی، رقص و آواز، و ابراز شادمانی مردمی بود که با تکان دادن پرچم های لبنان اين گزينش را جشن گرفته بودند.

پارلمان لبنان، پس از آنکه اميل لحود رئيس جمهوری طرفدار سوريه در نوامبر گذشته دوره رياست جمهوری اش به پايان رسيد، نوزده بار سعی کرده بود رئيس جمهوری جديدی انتخاب کند. اما منازعه شديد سياسی ميان ائتلاف حاکم مورد حمايت غرب، و اپوزيسيون تحت رهبری حزب الله طرفدار سوريه، هر بار رای گيری را به تعويق می انداخت.

اختلاف بر سر ترکيب دولت جديد نيز اوايل اين ماه به نبردهائی مرگبار و خيابانی منجر شد، که با تصرف بخش هائی از بيروت توسط رزمندگان حزب الله همراه بود.

ميانجيگران عرب هفته گذشته به رقيبان سياسی لبنانی در رسيدن به توافقی برای انتخاب رئيس جمهوری، و تشکيل يک دولت ائتلافی ، کمک کردند. اين توافق به اپوزيسيون در دولت قدرت وتو ميدهد، و مستلزم خلع سلاح رزمندگان حزب الله نيست.

تحليل گران سياسی هشدار داده اند دولت جديد ائتلافی، که بايد براساس تفاهم عمل کند ، بر سر مسائلی نظير مناسبات لبنان با سوريه و مسلح بودن حزب الله، با چالش هائی جدی روبرو ميشود.

XS
SM
MD
LG