لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

رهبر اپوزيسيون زيمبابوه برای مبارزه عليه رئيس جمهوری به کشورش بازگشت


مورگان چانگرای رهبر اپوزيسيون زيمبابوه به کشورش بازگشته است تا مبارزات انتخاباتی دور دوم عليه رابرت موگابه رئيس جمهوری شاغل را، در رای گيری بيست و هفتم ژوئن، آغاز کند

آقای چانگرای امروز، شنبه، با يک پرواز عادی مسافربری از آفريقای جنوبی وارد فرودگاه هراره شد، و دستيارانش وی را با يک کاروان سه اتوموبيلی از فرودگاه بردند.

اين رهبر جنبش اصلاحات دمکراتيک قرار بود هفته گذشته بازگردد، اما شايعات حاکی از توطئه ای عليه جان وی، بازگشتش را تا امروز به تعويق انداخته بود.

دولت، و حزب حاکم ZANU-PF نقشه کشی برای کشتن آقای چانگرای را، که پس از انتخابات مرحله اول در بيست و نهم مارس به خارج سفر کرده بود، تکذيب ميکنند.

نتايج رسمی رای گيری بيست و نهم مارس نشان ميدهد که آقای چانگرای آقای موگابه را شکست داده است، اما تعداد آرايش بحدی نبود که نيازی به برگزاری مرحله دوم نباشد.

آقای موگابه روز چهارشنبه جنبش اصلاحات دمکراتيک را مسئول موجی از خشونت شناخت که پس از برگزاری دور اول انتخابات سراسر کشور را در برگرفت. اما جنبش ميگويد ستيزه گران وفادار به آقای موگابه از روی نقشه و به قصد ارعاب به طرفداران اپوزيسيون حمله ميکنند. اين جنبش ميگويد وفاداران به آقای موگابه چهل و سه نفر از حاميان اپوزيسيون را کشته اند.

روزنامه دولتی هرالد ميگويد آقای موگابه مبارزات انتخاباتی دور دوم را روز يکشنبه شروع ميکند.

در همين حال گروه بين المللی بررسی بحران ها حزب حاکم آقای موگابه را به تلاش برای حفظ قدرت با توسل به زور متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG