لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

مردی که از آسمان میآید


روز یکشنبه یک چترباز۶۴ ساله فرانسوی بنام میشل فورنیه سقوط آزادی را از ارتفاع چهل هزار متری که زمان آن ۷ دقیقه طول خواهد کشید انجام میدهد.

این سقوط آزاد در غرب کانادا، وانجام آن بستگی به جو هوا خواهد داشت، وچنانچه همه چیز مساعد باشد فورنیه به تشخیص خود از نیمه روز یکشنبه تا چند ساعت بعد ازآن از دل آسمان با سرعتی مافوق صوت به سمت زمین خواهد آمد . اوتنها در دقایق آخر چتر خود را باز خواهد کرد .

دو هلیکوپتر،چندین اتومبیل آتش نشانی ، آمبولانس و متخصصین پرواز، در محل فرود در شهرک بنیل فورد در غرب کانادا حضور خواهند داشت .

فورنیه به خبرگزاری فرانسه میگوید کنترل ابزارانجام شده وهمه چیز مثل روحیه اش خوب است .

وی تا کنون دوباردروضعیت مشابه اما در ارتفاعات کمتر دست به چنین تجربیاتی زده است .

اینبار اگر فورنیه موفق بشود عملا در چند مورد رکورد شکن است زیرا مرتفع ترین مسیر را با چتر نجات و سقوط آزاد طی کرده، وهمینطور رکورد سرعت را که عبور از مرز ۱۵۰۰ کیلومتر در ساعت باشد، یعنی شکستن دیوار صوتی، انجام داده است .

در سال ۲۰۰۳ بالن حامل او دچار سانحه شد ولی میشل فورنیه روحیه نظامی اش را حفظ کرده، ودر کنفرانس مطبوعاتی اش در ماه آوریل گذشته میگفت احتمال خطر همیشه وجود دارد، و بقول معروف ریسک صفر را نمیشناسد .

رکورد پیشین متعلق به یک افسر پرواز امریکائی، جوزف کیتینجر است که اوآن را در سال ۱۹۶۰ از ارتفاع ۳۱۳۳۳متری انجام داد، و دو سال دیرتر در سال ۱۹۶۲ اینبار یک افسر روسی بنام اوگنی آندریف همین عمل را از ارتفاع ۲۴۴۸۳ متری انجام داد .

طرح اولیه متعلق به وزارت دفاع فرانسه بود، و میشل فورنیه یکی از سه نفر انتخاب شدگان این برنامه بود اما طرح بدلایلی بحالت تعليق درآمد و در نتیجه فورنیه تصمیم گرفت با فراهم آوردن ۱۲ میلیون یورو این برنامه را عملی سازد .

باور رقمی که مشاهده خواهید کرد دشوار بنظر میاید ولی فورنیه ۸۶۰۰ نوبت پرش با چتر نجات را در کارنامه کاری اش دارد .

برنامه روز یکشنبه برای دانشمندان و از جمله پزشکان اهمیت بسیاری دارد وآنها اثرات این پرش را درارتفاعات مختلف روی بدن انسان مطالعه خواهند کرد .از جمله کمبود اکسیژن از ارتفاعات ۱۲۰۰۰متری به بعد که در بیماری های قلبی میتواند راهنما باشد .

لباسی که فورنیه به تن خواهد کرد او را از دمای منهای صد درجه حفاظت حواهد کرد .

و به این ترتیب یکباردیگر حماسه و جسارت انسان شگفتی ساز میشود، و فورنیه که به گفته خودش این رویا را سالها ست که در سر دارد معتقد است باید مانند ویلیام فالکنر به زندگی نگاه کرد .

XS
SM
MD
LG