لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

فرمانده ارشد طالبان: نبرد با نيروهای ناتو و آمريکا در افغانستان ادامه خواهد يافت


يک فرمانده ارشد طالبان تاکيد کرده است که حتی در صورت امضای قرار داد صلح با دولت پاکستان، به نبرد با نيروهای آمريکا و ناتو در افغانستان ادامه خواهد داد.

بيت اله محسود روز شنبه در منطقه قبيله ای وزيرستان جنوبی در پاکستان به خبرنگاران گفت زدوخورد بين طالبان و ارتش پاکستان هم به اسلام و هم به پاکستان صدمه زده است. او خواهان پايان گرفتن فوری نبرد شد، با اين حال قول داد به آنچه آنرا جهاد در افغانستان ناميد ادامه دهد.

محسود ، که گفته می شود با القاعده نيز ارتباط دارد، اتهامی را که دولت پاکستان به او در دست داشتن در ترور بی نظير بوتو نخست وزير سابق وارد آورده است تکذيب کرد.

يک سخنگوی نظامی پاکستان حاضر نشد در باره گفته های محسود اظهارنظر کند.

مقامات پاکستان و ستيزه گران در بخش شمال غربی کشور در اوائل هفته پيش يک قرار داد ۱۵ ماده ای برای متوقف ساختن ماه ها ناآرامی امضا کردند.

مقامات ارشد نظامی امريکا نسبت به گفت و گو با تند روهای اسلامگرا ابراز نگرانی کرده اند و می گويند چنين توافق هايی به ستيره گران فرصت خواهد داد به حملاتی به داخل افغانستان و نقاط ديگر دست بزنند.

در رويدادی جداگانه، پليس پاکستان روز شنبه گفت يک افسر پليس و راننده او در اثر انفجار يک بمب کنار جاده ای در پيشاور، مرکز استان سرحد شمال غربي، کشته شدند.

در حمله مشابهی در محلی نزديک به پيشاور نيز يک غير نظامی جان سپرد و سه نفر مجروح شدند.

در اين ميان، مقامات می گويند ساکنان منطقه وزيرستان شمالی جسد يک مرد افغان را پيدا کرده اند. ستيره گران او را به جاسوسی برای امريکا متهم کرده بودند.

و شامگاه جمعه، يک عضو ارشد حزب سياسی نواز شريف نخست وزير سابق در کراچی هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

XS
SM
MD
LG