لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

پليس اسرائيل بار ديگر از اهود اولمرت نخست وزير بازجوئی کرد


پلیس اسرائیل برای دومین بار در ماه جاری از نخست وزیر بازجوئی کرده است. بازجویان روز جمعه بعنوان بخشی از تحقیقات در باره اتهام فساد علیه اولمرت، حدود یک ساعت با او در اقامتگاهش در اورشلیم ملاقات کردند. پلیس جزییات بیشتری منتشر نکرده است.

دادستانها اولمرت را متهم می کنند که پیش از برگزیده شدن به نخست وزیری، صدها هزار دلار پول نقد از موریس تالانسکی، بازرگان آمریکائی دریافت کرد.

پلیس روز دوم ماه مه نیز در باره این اتهام از نخست وزیر اسرائیل بازجوئی کرده بود. پلیس سعی دارد مشخص سازد آيا اولمرت در برابر دریافت پول امتیازی نیز به تالاسکی داد یانه. اما آنها هردو می گویند پول ها کمک های مالی قانونی به مبارزات انتخاباتی رهبر اسرائیل بود.

اولمرت می گوید در صورتی که تحت پیگرد قرار گیرد استعفا خواهد داد.

در اوائل هفته جاری، دیوانعالی اسرائیل تقاضای استیناف اولمرت را برای بازداشتن تالانسکی از ادای شهادت در تحقیقات فساد علیه او رد کرد. وکلای اولمرت اظهار نظر کرده بودند که شهادت تالانسکی به حق نخست وزیر برای برخوداری از محاکمه عادلانه تجاوز می کند، زیرا او هنوز متهم نشده است.

در این میان، اتهامی که به اولمرت وارد آمده در کانون گزارش ها و خبرهای رسانه های محلی قرار گرفته است. برخی از منتقدین می گویند در حالی که اسرائیل سرگرم مذاکرات صلح با فلسطینیان است، مطرح ساختن چنین اتهامی یک اقدام انحرافی جدی است. اما سخنگوی اولمرت می گوید نخست وزیر توجه خود را بر مذاکرات صلح متمرکز ساخته است و تحقیقات جاری بر روند صلح اثر نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG