لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

کاندوليزا رايس: عراقی ها از مداخله جمهوری اسلامی در امور داخلی آنکشور ناخشنود هستند


کاندوليزا رايس: عراقی ها از مداخله جمهوری اسلامی در امور داخلی آنکشور ناخشنود هستند
کاندوليزا رايس: عراقی ها از مداخله جمهوری اسلامی در امور داخلی آنکشور ناخشنود هستند

ایالات متحده بر این باور است که رژیم ایران تهدیدی بسیار بزرگ برای صلح و ثبات در خاورمیانه است. اما بگفته کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه، ایران آسیب پذیریهای مهمی نیز دارد. یکی از آنها اخیرا در جنوب عراق نمایان شد.

دولت عراق طرح سرکوب شبه نظامیان افراطی معروف به " گروه های ویژه" را که از پشتیبانی ایران برخوردار هستند، به اجرا گذاشت. خانم رایس گفت نیروهای امنیتی عراق بر این گروه ها چیره شدند. ایران آنها را مسلح ساخته و آموزش داده بود، و در جنوب عراق شکست خوردند.

خانم رایس یاد آور شد: رژیم ایران یک مشکل دارد، و آن این است که عراقی ها از این که ایرانی ها در امور کشورشان مداخله کنند، خوشنود نیستند. اقدامات نظامی اخیر حزب الله علیه مرم لبنان آسیب پذیری دیگری را برملا ساخت، و، به گفته وزیر امور خارجه آمريکا، نشان داد این تشکیلات آنگونه که اعضایش ادعا می کنند، براستی یک جنبش بزرگ مقاومت نیست. آنها ماهیت خود را بسیار روشن ساختند. حزب الله یک بازوی ایران است، و این یک آسیب پذیری است.

ایران همچنین از نظر دسترسی به سیستم مالی بین المللی مشکلاتی دارد. خانم رایس گفت: این مشکلات تا حدودی برآیند سه دور تحریم هایی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد بدلیل برنامه اتمی تهران وضع کرده است . ایران از انجام دستورات سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن تمام فعالیت های غنی سازی و بازیافت اورانیوم خودداری می کند.

وزیر امور خارجه آمريکا اظهار داشت: افزون بر این، ایران با سختگیری های بیشتری روبرو است:
**** قطعنامه های شورای امنیت با مشخص ساختن شرکت های ایرانی که در گسترش تکنولوژی و تسلیحات اتمی یا تروریسم فعالیت دارند، شفاف تر شده اند. و خطرات معامله با ایران برای سرمایه گذاری، که به شهرت و اعتبار آنها صدمه می زند، موجب شده است مردم در باره سرمایه گذاری در ایران نه فقط به باز اندیشی بپردازند، بلکه براستی از این نوع سرمایه گذاری ها دوری گزینند.

کاندولیزا رایس گفت: "سرانجام، ایران آسیب پذیری هایی دارد، زیرا هرکسی در منطقه از کوشش های آن برای مداخله در امور کشورهای عرب و خلیج فارس ناراضی است ... در خاورمیانه یک صف بندی و اتحاد استراتژیک وجود دارد که می خواهد ایران را به چالش بگیرد."

خانم رایس گفت: جان کلام این است که ایران "کشوری خطرناک است و باید جدی گرفته شود. اما آسیب پذیری هایی هم دارد. ما دارای توانائی هایی هستیم، و می توانیم از آنها برای بهره برداری از این آسیب پذیری ها و تقویت مواضع خود استفاده کنیم."

XS
SM
MD
LG