لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

چين برای ايمن سازی تاسيسات اتمی در مناطق زلزله زده وارد عمل شده است


ماموران ويژه خدمات اضطراری در چين، برای ايمن سازی پانزده منبع بالقوه تشعشع اتمی تلاش ميکنند، که گزارشها از مدفون شدن آنها در زير ويرانه های زلزله شديد هفته گذشته حکايت دارد . در همين حال ، به تخمين مقامات ، سه سال طول خواهد کشيد تا کار بازسازی مناطق آسيب ديده در زلزله به انجام برسد.

وو شياکوئينگ Wu Xiaoqing معاون وزارت محيط زيست، امروز، جمعه، گفت هيچگونه تشعشعی رخ نداده است، و هدف از اقدامات جاری ايمن سازی است. چين قبلا گفته بود تمامی تاسيسات اتمی در محدوده زلزله زده امن است، اما به گفته وو، پانزده منبع تشعشع کماکان زير ويرانه ها و يا در ساختمان هائی قرار دارند که بشدت آسيب ديده اند، و مهندسين در شرايط فعلی، به آنها دسترسی ندارند. وو نگفت منبع تشعشع ها چيست، اما بزرگترين تاسيسات تسليحات اتمی چين در استان زلزله زده سيچوان قرار دارد.

زلزله عظيم دوازده ماه مه در چين بيش از پنجاه و پنج هزار کشته بجا گذاشت، و هنوز قريب بيست و پنج هزار نفر مفقود الاثراند. اين زلزله همچنين ميليونها ساختمان را ويران کرد، و بيش از پنج ميليون نفر را بی خانمان ساخت.

لی چنگيون Li Chengyun، معاون استانداری سيچوان امروز گفت اميد مقامات محلی آن است که شهرهای آسيب ديده و جاده ها را در ظرف سه سال بازسازی کنند.

مقامات ميگويند جابجائی و رانش زمين ، همراه با ريزش بارانهای شديد و موسمی عمليات بهسازی در مناطق آسيب ديده از زلزله هفت و نه دهم ريشتری را دشوار کرده است.

مقامات همچنين ميگويند اين زلزله موجب ايجاد دست کم سی و سه درياچه و بسته شدن مسير آب در بسياری از رودخانه ها شده است.

چين از جامعه بين المللی برای کمک به بازماندگان درخواست ارسال سه ميليون چادر کرده است.

XS
SM
MD
LG