لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۳

اسرائيل از سوريه خواستار قطع مناسبات با تهران و گروههای عرب ستيزه گر شد


وزير امورخارجه اسرائيل ميگويد سوريه بايد مناسبات با جمهوری اسلامی ايران و گروههای ستيزه گر عرب را قطع کند، اگر خواستار صلح با اسرائيل است.

تزيپی ليونی اين نظر را امروز، پنجشنبه، پيش از ملاقات با برنارد کوشنر وزير امورخارجه فرانسه ، که از اسرائيل ديدن ميکند، با خبرنگاران در ميان گذاشت.

خانم لوينی مناسبات سوريه را با گروههائی نظير حزب الله و حماس مسئله ساز توصيف کرد و گفت سوريه برای پيشبرد روند صلح بايد به حمايت از تروريست ها پايان دهد.

اسرائيل و سوريه روز چهارشنبه از سرگرفتن مذاکرات صلح با ميانجيگری ترکيه را، پس ازوقفه ای هشت ساله، اعلام کردند.

وليد معلم وزير امورخارجه سوريه گفت اسرائيل برای پس دادن بلنديهای استراتژيک جولان، که در جنگ شش روزه 1967 از سوريه تصرف کرد، ابراز تمايل کرده است.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل گفته است دولت او برای دادن امتيازاتی عمده در ازای صلح با سوريه آماده است، اما ماهيت امتيازات را مشخص نکرده است.

هر دو دولت مذاکرات را تماس هائی جدی و مداوم با هدف رسيدن به صلحی جامع توصيف کرده اند.

ترکيه ميگويد نمايندگان اسرائيل و سوريه در اين هفته در استانبول مذاکراتی غير مستقيم انجام دادند.

دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد گفت آمريکا اميدوار است مذاکرات به قطع حمايت سوريه از تروريسم منجر شود.

مذاکرات قبلی صلح ميان اسرائيل و سوريه، که آمريکا ميانجيگری آن را برعهده داشت، در سال ۲۰۰۰ بر سر چگونگی خروج اسرائيل از بلنديهای جولان شکست خورد و متوقف ماند.

يک نظر سنجی جديد در اسرائيل، که روز چهارشنبه توسط شبکه تلويزيونی کانال دوی آن کشور انجام گرفت، نشان ميدهد هفتاد درصد از پاسخ دهندگان با صرفنظر کردن از بلنديهای جولان مخالف اند.

بعضی از منتقدين آقای اولمرت در پارلمان وی را متهم کرده اند که با اعلام مذاکرات صلح با سوريه ميخواهد اذهان را از يک پرونده اتهامی فساد دور کند.

پليس اسرائيل قرار است روز جمعه برای دومين بار در يک ماه گذشته از آقای اولمرت در باره اتهامات راجع به رشوه گرفتن از يک بازرگان آمريکائی تحقيق کند.

آقای اولمرت اتهامات را رد کرده است.

آقای اولمرت امروز پس از ملاقات با آقای کوشنر گفت مذاکرات صلح با سوريه، مذاکرات با فلسطينيان را تحت الشعاع قرار نميدهد. آقای اولمرت گفت اسرائيل به رسيدن به يک توافق صلح با فلسطينيان در سال آينده اميدوار است

XS
SM
MD
LG