لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۵

پايان جنگ <BR> La Guerre est Finie


کارگردان: آلن رنه
بازيگران: ايو مونتان
فرانسه، ۱۹۶۶، سياه و سفيد ، ۱۲۱ دقيقه

پايان جنگ، تکان دهنده ترين فيلم آلن رنه، داستان شخصی گيرايی را با يک مضمون عام تر سياسی به نحو تحسين آميزی در هم می آميزد. ايو مونتان، خدای کاراکترهای مظلوم فيلمهای سياسی، در نقش يک مبارز دست چپی اسپانيايی ظاهر می شود که حالا در غربت پاريس همچنان به مبارزه برای پيروزی ايده آل های گذشته اش ادامه می دهد. وی به فرانسه می رود تا به يکی از همکارانش هشدار بدهد که چنانچه به مادريد بازگردد دستگير خواهد شد، اما او را نمی يابد.

اين فيلم انسان را بی اختيار به ياد کاراکترهای اپوزيسيون ايرانی در غربت می اندازد. ايو مونتان نقش مغموم اما سمج و مصمم يک انقلابی کهنه کار و باتجربه را به طرز استادانه ای ايفا می کند. يکی دوبار او را در جلسه ای با رفقای حزبی اش می بينيم که حرف ها و حرکات آنها را (با صدای درونی) تجزيه و تحليل می کند. در يک جلسه ديگری نيز او را با يک گروه راديکال که متشکل از جوانان انقلابی است می بينيم که اعتقادات و مشی سياسی او را مورد انتقاد قرار می دهند.

پلان داستان از آنجا عميق تر می شود که يک رابطه عشقی با زن فرانسوی جوانتر از خودش بسراغ کاراکتر ايو مونتان می آيد. زن جوانی که دنباله رو سياستهای راديکال است. و اين مسئله باعث برخورد غير قابل اجتناب ارزشهای سياسی قديمی و جديد می شود.

XS
SM
MD
LG