لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

حمايت پرزيدنت بوش از استراتژی حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان


حمايت پرزيدنت بوش از استراتژی حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان
حمايت پرزيدنت بوش از استراتژی حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان

پرزیدنت بوش از استراتژی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای کنفرانس آینده اعانه دهندگان در پاریس حمایت کرده است. پرزیدنت بوش در دیداری با حامد کرزی در اجلاس مجمع اقتصادی جهان در مصر، گفت کنفرانس پاریس فرصتی بزرگ برای جهان است که به رشد و غنای افغانستان کمک کند.

حامد کرزی می گوید او ۵ میلیارد دلار کمک برای بخش کشاورزی افغانستان درخواست خواهد کرد و یادآور می شود هدف این است که کشور در کشاورزی خود کفا شود و همچنین بتواند فرآورده های خود را به بقیه جهان صادر کند.

آقای بوش، آقای کرزی را، که در ماه آوریل از یک توطئه ترور نافرجام دیگر طالبان جان بدر برد، بدلیل شجاعت و رهبری اش در کمک به بقای دمکراسی جوان افغانستان، در میان تهدیدهای رادیکال ها و افراطیون، تحسین کرد.

اخیرا در مراسمی در محل وزارت امور خارجه امریکا، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه و رنگین دادفر سپنتا وزیر امور خارجه افغانستان اعلامیه دوجانبه ای را که بر هدف های مشترک در افغانستان بار دیگر تاکید می گذاشت امضا کردند. اعلامیه بر اهمیت تقویت دیرپای امنیت، دمکراسی و توسعه اقتصادی در افغانستان تاکید می گذارد و انتظاراتی را که از تقویت نیروهای امنیتی و بهبود توانائی اقتصادی کشور، با نظر ياری دادن افغانستان در شناخت قابلیت اقتصادی کامل خود بعنوان پلی بین جنوب و مرکز آسیا، می رود تشریح می کند.
اعلامیه وعده های هر دو کشور را برای پیشبرد نهادهای دولتی کارآمد و دمکراتیک و توسعه جامعه مدنی استوار بر حکومت قانون و حقوق بشر بار دیگر یاد آور می شود، چالش ناشی از دادو ستد مواد مخدر غیر قانونی در هر دو جامعه را برجسته می سازد و بر تعهد هر دو کشور به فراهم آوردن یک استراتژی چند جانبه برای کنترل مواد مخدر تاکیدی دوباره می گذارد.

پرزیدنت جرج بوش به شرکت کنندگان در مجمع اقتصادی جهان در مصر گفت: افغانستان تحت رهبری پرزیدنت حامد کرزی بر طالبان غلبه می کند و یک جامعه آزاد را می سازد. آقای بوش گفت: ما باید در کنار مردم عراق و افغانستان و ملت های دیگر منطقه که با القاعده و افراطیون دیگر می جنگند، بایستیم.

XS
SM
MD
LG