لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

اروپا با مذاکره در مورد يک قرارداد جديد مشارکت استراتژيک با روسيه موافقت کرد


اتحاديه اروپا موافقت کرده است در باره يک قرار داد جديد مشارکت استراتژيک با روسيه مذاکره کند.

در بيانيه ای که اسلوانی، رياست ادواری اتحاديه ، صادر کرده است گفته می شود اين توافق امروز (چهارشنبه) در جلسه سفيران اتحاديه اروپا در بروکسل بدست آمد. بيانيه حاکی است که وزيران امور خارجه اتحاديه توافق را رسما روز دوشنبه تاييد کردند.

اين توافق به بن بست تقريبا دوساله در مورد قرارداد مشارکت، که مجموعه ای از معاملات سياسی، تجاری و انرژی بين روسيه و اروپای غربی را در بر می گيرد، پايان می دهد.

مذاکرات نخستين بار بوسيله لهستان در جريان اختلاف با مسکو بر سر واردات گوشت متوقف شده بود.

بعدا ليتوانی، در پی اختلاف ناشی از اقدام مسکو در متوقف ساختن حمل نفت به تنها پالايشگاه آن کشور، مانع از مذاکرات شد.

در اوائل سال جاری دولت ليتوانی، پس از آن که اتحاديه اروپا موافق کرد نگرانی های آنرا در دستور کار جلسه اش در ماه آينده قرار دهد، از مخالفت با مذاکره با روسيه دست برداشت.

روسيه ارسال نفت به ليتوانی از طريق خط لوله را در سال ۲۰۰۶ متوقف ساخت و آنرا ناشی از مشکلات تکنيکی دانست. اما دولت ليتوانی می گويد اين اقدام پاسخ کرملين به تصميم ليتوانی به فروش پالايشگاه به يک گروه هلندی بجای روسيه بود.

ليتوانی همچنين می خواهد مسکو آنچه را «مناقشات مسدود شده» می نامد حل کند. اختلاف با گرجستان در مورد مناطق جدائی خواه، و پرداخت غرامت به شهروندان ليتوانيائی که در جريان جنگ جهانی دوم و پس از آن به صربستان اخراج شدند، از آن جمله هستند.

XS
SM
MD
LG