لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

آمار قربانيان زمين لرزه هفته پيش چين از مرز ۴۰,۰۰۰ نفر گذشت


به گفته مقامات چين آمار قربانيان زمين لرزه نيرومند هفته پيش بالغ بر ۴۰,۰۰۰ نفر شده است، و بيشتر اين مرگ و مير در ايالت سچوآن اتفاق افتاده است.

مرکز زمين لرزه هفت و نه دهم ريشتری در ايالت سچوآن بود. چين گفته است آمار قربانيان ممکن است از ۵۰,۰۰۰ نيز بگذرد.

آمار جديد کشته شدگان زمين لرزه در حالی منتشر می شود که چين در تلاش برای اسکان نزديک به پنج ميليون آواره و بی خانمان حادثه هفته پيش است. هزاران نفر در ايالت مصيبت زده سچوآن اکنون از بيم پس لرزه های زلزله در هوای باز سر بر بالين می گذارند.

مرکز زلزله شناسی ملی چين نسبت به احتمال پس لرزه ای به قدرت ۶ يا ۷ درجه ريشتر هشدار داده است. چنن پس لرزه ای، در صورت وقوع، می تواند خرابی های عمده ای در ايالت ويران شده سچوآن ببار آورد.

از ديروز چين عزای ملی برای قربانيان زمين لرزه هفته پيش را به مدت سه روز آغاز کرد. عزاداران در سراسر اين کشور داغ ديده به ياد کشته شدگان به مدت سه دقيقه دست از کار کشيدند. مردم عزادار پايتخت در ميدان تين آن من پکن گردهم آمدند و فرياد «بپا خيز، چين» سردادند.

دولت مراسم گرداندن مشعل المپيک را در مدت سه روز عزاداری لغو کرده، و از وبسايت ها خواسته است از نشان دادن محتوای سرگرم کننده خودداری کنند.

نظام بهداشتی چين به زحمت مشغول رسيدگی به جراحات وارده به بيش از ۲۰۰,۰۰۰ نفر است. ديروز چين اعلام کرد هيات های پزشکی بين المللی را خواهد پذيرفت، و از جامعه بين المللی درخواست چادر و خيمه کرد.

XS
SM
MD
LG