لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

نخست وزيراسپانيا طرح همه پرسی در مورد آينده منطقه باسک را رد کرد


نخست وزيراسپانيا بار ديگر طرح همه پرسی در مورد آينده منطقه باسک شمالی را رد کرده است، اما رهبر منطقه قول داد به دنبال کردن آن ادامه دهد.

خوزه لوئيس رودريگز زاپاترو امروز (سه شنبه) طرح را با قانون اساسی مغاير دانست و گفت اکثريت مردم باسک از آن حمايت نمی کنند. با اين حال، او که در پی ديدار با خوان خوزه ايبارتکس، رييس دولت خود مختار منطقه ای باسک، در مادريد با خبرنگاران سخن می گفت، تمايل خود را به اعطای خود مختاری بيشتر به منطقه ابراز داشت.

ايبارتکس در کنفرانس خبری جداگانه ای گفت او زاپاترو را در يک حالت دفاعی ديد و ابراز اميدواری کرد نوعی توافق با دولت مرکزی بدست آيد.

ايبارتکس، که يک ناسيوناليست معتدل تلقی می شود، ظاهرا در پاسخ به شکست مذاکرات صلج بين دولت اسپانيا و گروه جدائی خواه اتا، طرح همه پرسی را سال پيش پيشنهاد کرد.

وی همچنين گفت بدون توجه به اينکه توافقی با دولت مادريد بدست آيد يا نه، در باره همه پرسی با رای دهندگان باسک رايزنی خواهد کرد.

جدائی خواهان اتا نزديک به ۴۰ سال است برای ايجاد يک حکومت مستقل باسک در شمال اسپانيا و جنوب غربی فرانسه، به يک مبارزه تروريستی دست زده اند. در جريان اين مبارزه تا کنون بيش از ۸۲۰ تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG