لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا: دستگيری مقامات ارشد جامعه بهاييان ايران توسط دولت جمهوری اسلامی را محکوم می کنيم


سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا: دستگيری مقامات ارشد جامعه بهاييان ايران توسط دولت جمهوری اسلامی را محکوم می کنيم
سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا: دستگيری مقامات ارشد جامعه بهاييان ايران توسط دولت جمهوری اسلامی را محکوم می کنيم

مقامات دولت ایران شش مقام ارشد جامعه بهاییان ایران را دستگیر کرده اند. ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران بامداد ۱۴ ماه مه ۵ مرد و یک زن را دستگیر کردند و بزندان اوین بردند. آنها بخشی از یک گروه هماهنگ کننده ملی شامل هفت نفر هستند که مسئولیت انجام امور اداری بهاییان ایران را بر عهده دارند. هفتمین عضو در ماه مارس دستگیر شد و بیش از دو ماه است که در اوین زندانی است.

شان مک کورمک سخنگوی وازرت امور خارجه آمريکا در یک بیانیه کتبی گفت: "ما دستگیری رهبران جامعه بهائیان ایران - خانم فریبا کمال آبادی، آقای جمال الدین خانجانی، آقای عفیف نعيمی، آقای سعید رضائی، آقای بهروز توکلی، و آقای وحید تیزفهم - و ادامه بازداشت خانم مهوش ثابت را بشدت محکوم می کنیم. این اقدام تعهدات بین المللی رژیم ایران و قول هائی را که برای رعایت احترام معیارهای بین المللی آزادی مذهب داده است آشکارا نقض می کند.

خانم بانی دوگال نماینده اصلی جامعه بین المللی بهاییان در سازمان ملل متحد گفت تنها باصطلاح جرمی که هفت بهایی ایرانی مرتکب شده اند این است که به شعائر مذهبی خود عمل می کنند. او گفت آنچه بویژه ناراحت کننده است این است که چگونه این جدیدترین دستگیری ها بازداشت های جمعی یا ربودن اعضای دو شورای حاکم بر امور بهاییان ایران در اوائل دهه ۱۹۸۰ را بياد می آورد که به ناپدید شدن یا اعدام هفت نفر منجر شد.

وزارت امور خارجه آمريکا در جدیدترین گزارش خود درباره وضعیت آزادی مذهب در جهان، به آزار و اذیتی که بهاییان ایران در حال حاضر با آن روبرو هستند اشاره داشت. بهائیان، که دولت آنها را مرتد تلقی می کند، نه فقط از تعلیم مذهب خود و عمل به آن ممنوع هستند، بلکه نمی توانند در دانشگاه به تحصیل بپردازند یا در دولت استخدام شوند. بهائیان هدف دستگیری های خود سرانه، زندان و مصادره اموال قرار دارند.

جان هنفورد، سفیر سیار ایالات متحده در آزادی بین المللی مذهب در مورد وضعیت دشوار بهائیان ایران گفت :
**** در ایران، رژیم به سرکوب بی امان بهائیان ادامه می دهد و جوّ تهدید کننده ای برای اکثر گروههای مذهبی غير شيعه، از جمله مسلمانان صوفی، برخی از گروه های مسیحی، و اعضای جامعه یهودی بوجود آورده است.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا از رژیم ایران خواست تمام بهائیانی را که در حال حاضر زندانی هستند آزاد کند و به آزار جامعه بهائیان ایران پایان دهد.

XS
SM
MD
LG