لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

برمه با همآهنگ کردن کمک های بين المللی برای قربانيان توفان دريائی نرگس موافقت کرد


امروز کشورهای آسيای جنوب شرقی برای جلسه ای اضطراری در سنگاپور اجتماع کردند و خبر توافق برمه با دريافت کمک های بين المللی به وسيله وزير امور خارجه سنگاپور اعلام شد. ديروز دولت نظامی برمه به جان هولمز رئيس کمک های بشر دوستانه سازمان ملل متحد اجازه داد از مناطق آسيب ديده در آن کشور بازديد کند.

اجلاس فوق العاده ۱۰ کشور عضو سازمان همکاری های کشورهای آسيای جنوب شرقی به منظور يافتن راهی برای مقابله با مخالفت های مستمر دولت نظامی برمه در خصوص دريافت کمک های بين المللی برای آسيب ديدگان از توفان دريائی اخير در آن کشور تشکيل شد.

سازمان همکاری های کشورهای جنوب شرقی آسيا موسوم به آسه آن asean که در سال ۱۹۶۷ تشکيل شد. برونئی، کامبوج، لائوس، مالزی، اندونزی، فيليپين، سنگاپور، تايلند، ويتنام، و برمه جمعا با ۵۷۵ ميليون جمعيت اعضای آن را تشکيل می دهند.

وزاری خارجه کشورهای عضو آسه آن در پايان اجلاس امروز در سنگاپور به احترام کشته های توفان دريائی برمه و زلزله اخير چين يک دقيقه سکوت کردند.

در خبر ديگری در همين رابطه به گفته جان اسپارو از کميته بين المللی صليب سرخ کمک رسانی به برمه سرعت بيشتری پيدا کرده است. مارکوس پرييور از بنياد مجری برنامه جهانی غذا از افزايش هر چند آرام پوشش کمک های آن سازمان در برمه در مقايسه با هفته گذشته خبر می دهد، اما عمق مصيبت به حدی است که افرادی مانند آماندا پيت از دفتر همآهنگی کمک های بشر دوستانه سازمان ملل متحد را راضی نمی کند.

از سوی ديگر يک بازرگان ناشناس آلمانی در اقدامی انسان دوستانه به هزينه شخصی خود مقدار زيادی برنج ميان روستائيان بازمانده از توفان مهيب دريائی برمه توزيع کرد.

سازمان های بشر دوستانه بين المللی هشدار می دهند در صورت اخلال بيشتر در جريان کمک رسانی به بازمانده گان و آوارگان حادثه اخير برمه هزاران کودک ميانماری در خطر مرگ ناشی از گرسنگی قرار خواهند گرفت.

توفانی دريائی نرگس با باد هائی به سرعت ۱۹۰ کيلومتر در ساعت، که در ۱۳ و ۱۴ ارديبهشت ماه امسال به برمه ۵۶ ميليون نفری رسيد، ده ساعت مداوم مناطق اطراف رودخانه ايراوادی و شهر ۶ ميليونی يانگون در آن کشور را درنورديد، ۹۰ درصد خانه های روستائی را در سر راه تخريب کرد و بنا به گزارش رسمی دولت برمه ۷۸ هزار کشته ۵۶ هزار گمشده و دو ونيم ميليون بيخانمان بر جای گذاشت.

XS
SM
MD
LG