لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۸

رقبای سياسی در لبنان پيشنهاد قطر برای ايجاد دولت وحدت ملی را بررسی می کنند


انتظار می رود رقيبان صحنه سياسی لبنان به پيشنهاد نخست وزير قطربرای پايان بخشيدن به ماه ها جدال سياسی پاسخ گويند.

نمايندگان اپوزيسيون مورد حمايت حزب الله و دولت طرفدار غرب قرار است امروز (دوشنبه) در دوحه (قطر) اين پيشنهاد را مورد بررسی قرار دهند.

نخست وزير قطر، شيخ حمد بن خليفه آل ثانی، در راستای تلاش ها بمنظور اجتناب طرفين مناقشات از وارد شدن به يک جنگ داخلی بالقوه ميزبانی اين مذاکرات را از روز جمعه گذشته به اين طرف عهده دار بوده است. وی ديروز پيشنهاد انتخاب رئيس جمهوری لبنان و تشکيل يک دولت وحدت ملی را مطرح کرد.

دولت مورد پيشنهاد نخست وزير قطر می بايست به مناقشات سياسی که لبنان را از نوامبر سال گذشته به اين طرف بدون رئيس جمهوری گذاشته بود پايان دهد.

اتحاديه عرب هفته گذشته، پس از آن که شبه نظاميان حزب الله در سراسر بيروت به هواداران دولت حمله کردند، در بحران سياسی لبنان دخالت کرد.

مذاکرات دوحه بخاطر امتناع اپوزيسيون از درنظر گرفتن امکان خلع سلاح گروه حزب الله تنش بار بوده است. اعضای ائتلاف حاکم لبنان خواستار تضمين هايی شده اند مبنی بر اين که حزب الله ديگر تحت هيچ شرايطی از سلاح هايش عليه مردم لبنان استفاده نکند.

بيشتر ميليشيا های لبنان به عنوان بخشی از موافقتنامه ای که در سال ۱۹۹۰ به جنگ های داخلی لبنان خاتمه بخشيد خلع سلاح شده بودند. اما به حزب الله اجازه داده شده بود تا سلاحش را برای مبارزه با اسرائيل نگاه دارد. از آن زمان تاکنون حزب الله زرادخانه قابل توجهی تهيه کرده است.

XS
SM
MD
LG