لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

رهبران آمريکا و پاکستان ميگويند مصمم اند به جنگ با تروريسم ادامه دهند


پرزيدنت بوش و يوسف رضا گيلانی نخست وزير پاکستان ميگويند مصمم اند به جنگ با تروريسم ادامه دهند.

پرزيدنت بوش امروز، يکشنبه، از آقای گيلانی برای حمايتش از جنگ عليه تروريسم، و درک تهديدهائی که آمريکا با آنها روبروست، قدردانی کرد.

اين دو، در شهر شرم الشيخ در مصر، و در آستانه شرکت در يک مجمع اقتصادی ، ملاقات کردند. اين نخستين ملاقات پرزيدنت بوش با نخست وزير جديد پاکستان بود.

آقای گيلانی گفت دولت وی مصمم است به خشونت هائی که سال گذشته به کشته شدن بی نظير بوتو رهبر اپوزيسيون منجر شد پايان بدهد.

دو رهبر همچنين در باره بحران جهانی غذا تبادل نظر کردند. پرزيدنت بوش گفت کمک به افغانستان برای توليد گندم بيشتر بخشی از فشار به کشاورزی پاکستان را کم می ميکند.

پاکستان يک متحد اصلی و حياتی آمريکا در نبرد عليه تروريسم است. مقامات اطلاعاتی آمريکا ميگويند تروريست های القاعده بخش عمده ای از تشکيلات خود را در مناطق ايلی پاکستان، در امتداد مرز با افغانستان، بازسازی کرده اند.

آقای گيلانی اوايل سال جاری و پس از آنکه متحدين سياسی پرويز مشرف رئيس جمهوری در انتخابات پارلمانی شکست خوردند، به قدرت رسيد. از آن پس، دولت وی با روسای قبايل مناطق همجوار با مرز اافغانستان، به اميد پايان بخشيدن به حملات در داخل پاکستان، وارد گفتگو شده است. دولت بوش با چنين اقدامی مخالف است. پرزيدنت بوش و آقای گيلانی امروز هنگامی که با خبرنگاران صحبت کردند به اين مسئله اشاره ای نکردند.

XS
SM
MD
LG