لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۶

پس فروزش <BR> Afterglow


کارگردان: آلن رودولف
بازيگران: نيک نولته، جولی کريستی
آمريکا، ۱۹۹۷، رنگی، ۱۱۳دقيقه

کارگردان، آلن رودولف، استاد صحنه سازی های رمانتيک مخلوط با تلخی و شيرينی و جهانگرايی خاص سينماگرانی چون نوئل کوآردو، کول پورتر، و بيلی وايلدر است. در پس فروزش وی اين تکنيک را به حد اعلی می رساند و در اين راستا تازگی فيلم غافلگير کننده است. پس فروزش يک موش و گربه بازی سطح بالايی است از کشش جنسی بين دو شهروند مونترآل. فيليس Phyllis با بازيگری جولی کريستی، يک زمانی ستاره فيلم های ترسناک بود، ولی حالا ديگر کارش از سکه افتاده و بجز افسوس خوردن کار ديگری ندارد. همسر فيليس، لاکی، با بازيگری نيک نولته، کارگر روزبه مزدی است که همه فن حريف است، و علاوه بر رفع مشکلات لوله کشی منازل، و کارهای نجاری و غيره.

در آن طرف شکاف نسل ها، زوج جوانی قرار دارد شامل مارين، زنی خونگرم و همسرش جفری، که در يک شرکت بزرگ مقامی دارد و اوقات فراغتش را دوست دارد با زن های مسن تر از خودش بگذراند. بنابراين، مارين را اغلب تنها می گذارد.

مارين که هم از نظر جنسی محروم مانده، و هم دوست دارد بچه دار شود، لاکی را برای ساختن يک اطاق بچه (و درست کردن خود بچه) استخدام می کند. از طرف ديگر، زن مسنی هم که اين بار جفری بر حسب اتفاق افتاده به دنبالش همسر لاکی، يعنی فيليس، است که در بدر به دنبال فرصتی است تا از شوهر نابکارش انتقام بگيرد.

آلن رودولف در اين فيلم نقاط تلاقی سرنوشت و ارتباطات از دست رفته در زندگی پيچيده اين چهار کاراکتر را با مهارت زيادی اداره می کند، و نتيجه کار او با روانی لذت بخشی از صحنه ای به صحنه ديگر بين حالات حزن انگيز و به غايت کميک دنده عوض می کند.

جولی کريستی با بازگشتی موفقيت آميز به سينما پس از يک غيبت طولانی، در نقش زن مسن تر يک رابطه عاطفی، بازی درخشانی، که او را شايسته نامزدی جايزه اسکار ساخت، ارايه کرد. اين بازی حقيقتا زيبا در واقع لحن و حالت طرفه آميز و هجو را تا انتهای فيلم مستقر می کند. فيلمی که از ابتدا تا انتها پر است از حرکات و ژست های توخالی و بيش از حد ملودراماتيک که بخاطر نامانوس بودن با شرايط داستانی به نحو خنده آوری جلوه می کند.

در مرکز شکننده اين فيۀم رمانتيک کمدی اين فلسفه درباره زندگی قرار دارد که بايد اصل طبيعت و زندگی را به طرف افول و گرايش به طرف سازش قبول گرد. و اينکه پس از فروکش شعله های نخستين يک عشق شورانگيز آدم ککماکان می تواند در پس فروزش آن هنوز گرمای مطبوعی را بيابد.

XS
SM
MD
LG