لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

سازمان ملل متحد برمه را برای قبول کمک های بيشتر زيرفشار ميگذارد


بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد اين هفته به برمه ميرود که دولت آن کشور برای قبول کمک به آسيب ديدگان از طوفان دريائی در چارچوب عمليلاتی جامع با فشاری فزاينده روبروست.

يک سخنگوی سازمان ملل متحد امروز، يکشنبه، گفت انتظار ميرود آقای بان چهارشنبه ، يا پنجشنبه، وارد برمه شود.

مقامات سازمان ملل متحد ميگويند ژنرال Than Shwe، رهبر نظامی برمه، در بيش از يک هفته ای که از وقوع طوفان مرگبار نرگس در برمه ميگذرد حاضر نشده است تلفنی با دبيرکل آن سازمان صحبت کند.

جان هولمز، مسئول کمک های امدادی سازمان ملل متحد امروز وارد برمه شد تا دولت نظام را برای گشودن کشور به روی کمک های بين المللی بيشتر زير فشار بگذارد.

دولت برمه بعضی از کمک های امدادی بين المللی را قبول کرده است، اما امدادگران ميگويند کمک های پذيرفته شده به مراتب کمتر از آن است که بتواند مانع از بروز گرسنگی و بيماری شود.

تلويزيون دولتی برمه ميگويد ژنرال Than Shwe امروز نخستين بازديد خود را از مناطق آسيب ديده انجام داد. تلويزيون وی را حين بازديد از اردوگاههائی در حومه شهر اصلی رانگون نشان داد اما نگفت آيا او از ناحيه دلتای ايراوادی نيز که بيشترين آسيب را متحمل شد ديدن کرده است يا نه.

در گزارش های رسمی شمار تلفات 78 هزار نفر و شمار مفقودالاثرها 56 هزار نفر قيد ميشود.

يک گروه مدافع کودکان هشدار داده است که هزاران کودک ظرف چند روز آينده از گرسنگی ميميرند، مگر آنکه به سرعت برای آنان غذا فرستاده شود.

آمريکا و فرانسه کشتی های حامل مايحتاج عمومی به آبهای ساحلی برمه فرستاده اند اما برمه اجازه تخليه و انتقال کمک ها به مناطق آسيب ديده در دلتای ايراوادی را نميدهد.

XS
SM
MD
LG