لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

بوش از رهبران عرب خواست سياست های محدود کننده تهران و دمشق را رد کنند


پرزيدنت بوش از رهبران عرب خواستار رد سياست های دولت هائی نظير جمهوری اسلامی ايران و سوريه شده است، که به گفته وی آزاديهای سياسی و اقتصادی را محدود ميکنند.

پرزيدنت بوش اين پيام خود را روز يکشنبه با ايراد يک سخنرانی در مجمع جهانی اقتصاد برای خاورميانه ارائه داد، که در شرم الشيخ مصر تشکيل شده است.

پرزيدنت بوش در اين سخنرانی که در آخرين مرحله سفر پنج روزه اش به خاورميانه ايراد کرد از کشورهای عرب خواست با آنچه که وی جاه طلبی های تسليحاتی اتمی جمهوری اسلامی ايران توصيف ميکند، مخالفت کنند.

پرزيدنت بوش در سخنرانی خود همچنين از رهبران منطقه خواستار مقابله با گروه ستيزه گر فلسطينی حماس شد

. پرزيدنت بوش در همين سخنرانی بر پای بندی خود نسبت به تلاش های اسرائيلی ها و فلسطينيان برای رسيدن به صلح تاکيدی مجدد گذاشت.

امروز استفان هادلی مشاور کاخ سفيد در امور امنيت ملی به خبرنگاران گفت پرزيدنت بوش به خاورميان بازخواهد گشت، اگر چنين اقدامی به پيشبرد روند صلح کمک کند. وی گفت پرزيدنت بوش از پيشرفت در مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينين خشنود و دلگرم شده است.

پرزيدنت بوش امروز پيش از حضور در مجمع جهانی اقتصاد برای خاورميانه با رهبران خودمختاری فلسطينی و اردن ملاقات هائی کوتاه داشت. وی اندکی بعد، و پيش از آنکه راهی بازگشت به آمريکا شود با هوشيار زيباری وزير امورخارجه، عبد ال مهدی معاون رياست جمهوری و برهام صالح معاون نخست وزير عراق ملاقات کرد. پرزيدنت بوش گفت به آنان گفته است که تحت تاثير پيشرفت ها در عراق قرار گرفته است اما هنوز اقدامات بيشتری ضروری است که بايد انجام گيرد.

ديروز همزمان با ورود پرزيدنت بوش به مصر وسائل ارتباط جمعی محل آنچه را که تمايل و تعصب وی نسبت به اسرائيل توصيف ميکنند، مورد انتقاد قرار دادند.

در سرمقاله ها، از پرزيدنت بوش که سفر خاورميانه ای خود را با رفتن به اسرائيل و شرکت در جشن های شصتيمين سال تاسيس آن کشور آغاز کرد به عنوان رئيس جمهوری ياد شده است که قصدش خوشحال کردن اسرائيل است.

پرزيدنت بوش در مراسمی که به همين مناسبت در اسرائيل برگزار شد گفت آمريکا بهترين دوست اسرائيل در جهان است، و کمتر راجع به مشکلات و مخمصه فلسطينيان صحبت کرد.

" hspace=2 src="/persian/images/ap_us_egypt_bush_mubarak_17may08_eng_1751.jpg" width=190 align=left vspace=2 border=0>پرزيدنت بوش بعدا و در جريان ادامه سفرش گفت مصمم است به فلسطينيان در رسيدن به آنچه که آرمان کشوری مستقل ناميد کمک کند.

پرزيدنت بوش گفت وی به کمک کردن به رهبران اسرائيل و فلسطينيان در رسيدن به توافق صلح تا پايان سال جاری پای بند است.

پرزيدنت بوش امروز در مصر با محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی، حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان و حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG