لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

شب موزه ها


شب موزه ها شب گذشته در چهل ودو کشور اروپائی از جمله فرانسه مراسمی تحت عنوان شب موزه ها انجام گرفت که ضمن آن ۲۰۸۰موزه تا پاسی از نیمه شب و برخی تا صبح درهایشان بطوررایگان بروی مردم باز بود .

در فرانسه این مراسم برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ آغاز شد ولی از سال۲۰۰۵ این ابتکاربا پیوستن ۴۱ کشور دیگر، مراسم شب موزه ها از چهار سال پیش بطورپیاپی و همزمان برگزار میشود .

دیشب ده ها هزار نفر علاقمند که شاید در سایرمواقع فرصت رفتن به موزه هارا کمتر پیدا میکنند هریک بنا بر سلیقه خود به یک ویا دو موزه سر زدند .

خانم آلبانل وزیر فرهنگ فرانسه دیشب ابتدا به موزه گراند پاله وسپس به موزه علوم رفت .

در صحن بیرونی بسیاری از موزه ها کنسرت های موسیقی نیز پیش بینی شده بود .

از ابتکارات دیشب بسیار میتوان گفت.

موزه سکه ،که در واقع سکه های قدیمی و بین المللی را در تالارهای بزرگ به نمایش گذاشته ، در حیاط ورودی، بخشی از مسیر را با سکه های یک یوروئی فرش کرده و بازدیدکنندگان بایستی از روی آن عبور میکردند .

در فرانسه تعداد بازدیدکنندگان هر سال رکورد شکن است اما دیشب مثل هر سال موزه لوور بیشترین جمعیت را بخود جذب کرد و موزه های قرون وسطی ویا موزه وآرشیوکتابخانه فرانسه و همینطور موزه شکار و طبیعت بیشترین باز دید کننده را داشتند .

امسال جدا از فعالیت های وسیع وزارت فرهنگ ، شهرداری ها نیز با نمایش فیلم های کوتاه در میادین ، مردم را جذب و مانع بازگشت آنها به خانه هایشان میشدند .

روزنامه پاریزین نوشت برای رفتن به موزه به شجاعت احتیاجی نیست ، علاقه میخواهد واین در حالیکه در فرانسه ۱۰۵۰ موزه به ثبت رسیده است .

سال گذشته یک میلیون و سیصد هزار نفر بر اساس آمار به کنجکاوی های فرهنگی خود پاسخ دادند ولی دلگرمی برگزارکنندگان درواقع به استقبال روزافزون جوانان برمیگردد .

از شهر سن پترزبورگ گرفته تا شهر ژن که پاپ بندیکت شانزده هم در آنجا حضور داشت واز سویس ودانمارک گرفته تا در شهرهای کوچک در لهستان مردم درموزه ها به تماشای خود ایستادند .

کریستیان لاکروآ طراح مد، نمایشگاهی را درموزه شهرآرل پیش بینی کرده بود واو که طراح دکور داخلی تمام ترن های فرانسه ولباس کارکنان اداره راه آهن فرانسه است به خبرنگاران گفت حضور من در این موزه برای قدر دانی از گذشتگان است .

در این میان لژ مشهور فراماسونری – لوگراند اوریان – که ساختمان و تالار آن در محله هفدهم پاریس قرار دارد برای اولین بار درب ساختمان رابرای عموم بازگذاشت وباانجام چند کنفرانس با این عنوان که هر چه در باره فراماسونری میخواهید بدانید بپرسید مردم را در این محل از نزدیک با این تفکر آشنا ساخت .

شت موزه ها که بار اول با سیصد هزار نفر بازدید کننده کار خود را آغاز کرد اینک تنها در فرانسه از مرز یک میلیون و سیصد هزارنفر تماشاگر گذشته و این ارقام دلگرم کننده راه را برای دیگر ابتکار های فرهنگی فراهم ساخته است .

هم اکنون دراین کشور هر سال مراسمی تحت عنوان ، شب بهار وموسیقی و همینطور در نیمه تابستان شب ستارگان برگزار میشود که آنها نیز جذابیت خود را دارند

XS
SM
MD
LG