لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

پرزيدنت بوش: نبرد با تروريسم و افراط گرايی چالش اصلی قرن بيستم است


جورج بوش، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، که برای شرکت در جشن شصتمین سال تأسیس کشور اسرائیل به آن کشور سفر کرده بود، در سخنانی در پارلمان اسرائیل گفت: نبرد با تروریسم و افراط گرایی چالش اصلی قرن بیستم است.

پرزیدنت گفت: "نبرد ما رویارویی دیدگاهها است، کشمکش میان مرام ومسلک است. در یک سوی این کارزار کسانی ایستاده اند که با قوه منطق و دلیل از آرمانهای عدالت، و والایی انسان دفاع میکنند و در سوی دیگر کسانی هستند که میخواهند با ارتکاب جرم و جنایت، وحشت آفرینی و نشر دروغ، نظر کوته بینانه و دیدگاه متحجر خود را بر دیگران تحمیل کنند."

پرزیدنت بوش در ادامه سخنان گفت: "این قاتلان مدعی هستند که کسوت اسلام را برتن دارند، اما آنها از دینداری و پارسایی بدورند. آنها خداشناس نیستند و بیشترین تنفر را نسبت به مدافعان و عاشقان آزادی، از جمله مردم آمریکا و اسرائیل نشان میدهند." پرزیدنت بوش میگوید: به همین دلیل است که منشور گروه تروریستی حماس خواستار محو اسرائیل شده است. و به همین دلیل است که گروه تروریستی حزب الله، با پشتیبانی ایران شعار "مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آمریکا" را سر میدهد.

پرزیدنت بوش اضافه کرد: "به همین دلیل است که رئیس جمهوری ایران رؤیای بازگرداندن خاورمیانه به قرون وسطی را در سر میپروراند و خواهان محو اسرائیل از نقشه جهان شده است." پرزیدنت بوش همچنین گفت ایالات متحده آمریکا برای فروپاشی شبکه تروریسها در کنار اسرائیل ایستاده است، و با قاطعیت با بلند پروازیهای جمهوری اسلامی ایران، که تولید سلاح هسته ای است، مخالفت میکند.

پرزیدنت بوش در ادامه سخنان خود گفت: "اجازه دادن به هوادار اصلی ترور به داشتن مرگبارترین جنگ افزار، خیانت نابخشودنی به نسلهای آینده است. بنابراین بخاطر صلح، جهان نباید به جمهوری اسلامی ایران اجازه دهد به سلاح هسته ای دست بیابد." و سرانجام اینکه برای پیروزی در نبرد علیه ترور، ایالات متحده آمریکا و متحدینش "باید ایدئولوژی دیگری که بتواند جایگزین مرام و مسلک افراط گرایان بشود ارائه دهند؛ و این امر ممکن نیست مگر با گسترش و اشاعه عدالت، تساهل، بردباری، آزادی و امید ."

پرزیدنت بوش در پایان سخنان خود گفت: رهبرانی که نسبت به مردم خود احساس مسؤلیت و پاسخگویی میکنند، به دنبال درگیری و خونریزی نیستند. ما باید درکنار کسانی که خواهان اصلاحات هستند بایستیم تا بتوانیم الگوهای منسوخ ستم و نومیدی را در هم بشکنیم. ما باید به مردم خود، که رؤیای زندگی بهتر در جوامع آزاد را در سر دارند، حق اظهار نظر بدهیم."

XS
SM
MD
LG