لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۴

USAID يک مرکز رسانه ای را در شورای محلی بلوچستان پاکستان راه اندازی کرد


USAID يک مرکز رسانه ای را در شورای محلی بلوچستان پاکستان راه اندازی کرد
USAID يک مرکز رسانه ای را در شورای محلی بلوچستان پاکستان راه اندازی کرد

در این ماه، USAID ، موسسه توسعه بین المللی آمریکا، یک مرکز رسانه ای را در شورای محلی بلوچستان پاکستان راه اندازی کرد. این مرکز امکانات لازم برای پوشش خبری جلسات و اقدامات این شورا را در اختیار خبرنگاران قرار می دهد.

مایکل هریشچیشین Michael Hryshchyshyn، مدیر دفتر دموکراسی و مدیریت یو اس اید در پاکستان گفت: "ما قویا بر این باوریم که یک دموکراسی پویا، نیازمند رسانۀ مسئول و آزاد است." او افزود: "با دادن اطلاعات درست و به موقع به مردم درباره آنچه در شورا میگذرد، رسانه این امکان را به مردم می دهد تا کارائی نمایندگان خود را بسنجند."

از بودجه هفت میلیون و هشتصد هزار دلاری پروژه تقویت قوه قانونگذاری پاکستان، شانزده هزار دلار به امکانات کامپیوتری، اینترنت و وسائلی چون فتوکپی، دستگاههای چاپگر و دورنگار اختصاص پیدا کرده است. در این پروژه یک مرکز فناوری اطلاعات برای کمک به ارتباط بهتر میان نمایندگان با مردم نیز برپا شده است.

آن پاترسون، سفیر آمریکا در پاکستان می گوید: "ایالات متحده از آزادی مطبوعات در سراسر جهان حمایت می کند." او می افزاید: "یک روزنامه آزاد، بخش مهمی از فرایند دموکراسی است."

خانم پاترسون، به حمایت آمریکا از آزادی مطبوعات در دوره وضعیت اضطراری در پاکستان اشاره کرد و گفت خبرنگاران باید با حس مسئولیت و با رعایت امانت و عالی ترین معیارهای حرفه ای از این آزادی استفاده کند."

وزارت امور خارجه آمریکا در آخرین گزارش حقوق بشر خود اعلام کرد پس از برقراری وضعیت اضطراری در سوم نوامبر ۲۰۰۷ به دستور پرویز مشرف، حقوق مدنی ابتدایی از جمله آزادی مطبوعات سرکوب شد. چندی بعد دولت وضعیت اضطراری را لغو کرد و ارتباط با رسانه ها برقرار شد اما دولت از رسانه ها خواست تا تعهدنامه ای را امضا کنند که منجر به کاهش انتقاد علیه دولت و خود سانسوری شد. مقامات پاکستانی همچنان به این سرکوب ادامه می دهند.

خبرنگاران و روزنامه نگاران پاکستانی توسط افراط گرایان تهدید می شوند. در ماه فوریه امسال دکتر چیشتی مجاهد Chishti Mujahid روزنامه نگار مجله هفتگی اخبار جهان بیرون خانه خود در محله کتّا هدف گلوله قرار گرفت و جان باخت. سخنگوی گروه ستیزه جوی غیر قانونی ارتش آزادیبخش بلوچ مکررا مسئولیت این قتل را به عهده گرفته است.

سفیر آمریکا در پاکستان می گوید ایالات متحده خبرنگاران و روزنامه نگاران پاکستانی را در مسیر آزادی مطبوعات که از حقوق ابتدائی بشر است حمایت می کند. مطبوعات آزاد به گفته او؛ " ستون فقرات جامعه دموکراتیک است."

XS
SM
MD
LG