لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

روسيه: قدرتهای بزرگ به جمهوری اسلامی تضمين امنيتی بدهند تا اختلافات اتمی حل شود


روسيه از قدرتهای جهان خواسته است برای حل مناقشات درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی به تهران تضمين های امنيتی داده شود.

خبرگزاری های روسی از سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، نقل کرده اند که امروز (چهارشنبه) گفت قدرت های بزرگ جهان می بايست همچنين به جمهوری اسلامی اطمينان خاطر بدهند که ايران در مذاکرات مربوط به خاورميانه نقش برتری برعهده خواهد داشت.

لاوروف گفت وی قانع شده است که اين را موثری برای استهلاک تنش های موجود در خاورميانه و حل موضوع برنامه اتمی ايران خواهد بود.

آلمان و پنج عضو دايمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، يعنی آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، و چين، سرگرم مذاکره درباره چگونگی پايان دادن به فعاليت های اتمی حساس جمهوری اسلامی ايران هستند.

برای متقاعد کردن جمهوری اسلامی به لغو غنی سازی اورانيوم، فرآيندی که می تواند در ساختن بمب اتمی بکار رود، شورای امنيت سازمان ملل تاکنون سه بار تحريم هايی را عليه تهران به مورد اجرا گذاشته است.

ايالات متحده آمريکا و متحدانش تهران را متهم می کنند که در پی توليد بمب اتم است. جمهوری اسلامی می گويد برنامه هسته ايش اهداف صلح آميز را دنبال می کند.

به گفته خبرگزاری های روسيه، لاوروف بيانات اخيرش را پس از ملاقات با وزير امور خارجه آلمان، فرانک والتر اشتاينماير، در يکاترينبرگ (روسيه) ايراد کرد.

XS
SM
MD
LG