لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۵

کاندوليزا رايس تشکيل "طرح زن" را اعلام داشت


کاندوليزا رايس تشکيل "طرح زن" را اعلام داشت
کاندوليزا رايس تشکيل "طرح زن" را اعلام داشت

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، تشکیل "طرح زن" را اعلام داشت. این طرح صندوقی است که از فعالیتهای توانمند کردن زنان درکشورهای با جمعیت عمده مسلمان حمایت میکند. شرکتهای دولتی، خصوصی، بنیادها و دولت آمریکا صد میلیون دلار برای توانمند کردن زنان در نظر گرفته اند.

این طرح از آموزش زنان کارآفرین در بخش خصوصی و کمک به زنان در ایفای نقشهای مهمتر در سیاست و رهبری ، و همچنین از تلاشها برای اجرای عدالت در حق زنان حمايت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت:" توانمند کردن زنان باید یک بخش بنیادی هر سیاست خارجی مؤثر و مناسب در دنیای امروز باشد". خانم رایس افزود در حالیکه ما در "یک دوره ای زندگی میکنیم که زنان در حال پيشرفت هستند، اما باید لحظه ای هم مکث کنیم و توجه مان را معطوف کسانی کنیم که عقب نگهداشته شده اند".

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه خاطر نشان ساخت زنان بسیاری در جهان امروز وجود دارند که از تحصیلات، شخصيت قانونی، و حقوق بنیادی از جمله حق رأی دادن محروم هستند. خانم رایس یاد آور شد:" زنانی هستند که در حاشیه قرار گرفته اند، آنان از فرصت های محدودی در بیان نظرات خود بر خوردارند، و ما باید به نیازهایشان پاسخ دهیم و به آنان کمک کنیم تا استعدادها و توانائیهای بالقوه شان به کار گرفته شود." این هدف " طرح زن" است. " طرح زن" مولود یک تراژدی است: ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر پیشین پاکستان ، در ماه دسامبر سال گذشته.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه افزود:" ما تأثیر یک زن میانه رو را در یک کشور عمده مسلمان تشخیص دادیم، و آن الهام بخش ما برای کمک به آموزش زنان دیگری شد که میتوانند تبدیل به نیروهای میانه رو و عامل تغییر مسالمت آمیز شوند."

رایس میگوید "طرح زن" از طرحهای موجود در کشورهائی که از يک جمعیت عمده مسلمان برخوردارند حمایت میکند و بر طرحهای کلیدی توانمند کردن زنان تکيه میکند، یعنی طرحهایی که توسط" گروه کاری رهبران زن" – گروهی که توسط آمریکا تشکیل شده و از زنان بلندپایه در اقصی نقاط جهان تشکیل شده است.

خانم رایس در پایان میگوید :"در نقاط مختلف جهان ، ما زنانی را میبینیم که برای آزادی و عدالت بپا خاسته اند و خواهان کسب فرصت هستند. ما میدانیم که فقط از طریق همکاری با يکديگر است که ما سر انجام میتوانیم بر مسیر تغییر زنان در اطراف و اکناف جهان تأثیر بگذاریم".

XS
SM
MD
LG