لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

مقامات انتظامی جمهوری اسلامی سرکوب مردم را بار ديگر از سر گرفته اند


مقامات انتظامی جمهوری اسلامی سرکوب مردم را بار ديگر از سر گرفته اند
مقامات انتظامی جمهوری اسلامی سرکوب مردم را بار ديگر از سر گرفته اند

مقامات انتظامی جمهوری اسلامی ایران به بهانه آنچه که آن را "حرکتهای مستهجن الهام گرفته از غرب" مینامند، سرکوب مردم را بار دیگر از سر گرفته اند. رادیو دولتی جمهوری اسلامی به نقل از احمد روزبهانی، یکی از مقامات پلیس گزارش داد که مبارزه تازه از روز بیست و هشتم اردیبهشت آغاز خواهد شد. در هفته های اخیر نیز، مقامات دولتی به شرکتهای کوچک اخطار کرده اند که کارکنان آنها باید مقررات مربوط به پوشش اسلامی را دقیقاً رعایت کنند، در غیر اینصورت با اقدامات تنبیهی مواجه خواهند شد.

وزارت امور خارجه آمریکا در آخرین گزارش خود پیرامون حقوق بشر میگوید در سال ۲۰۰۷، دولت جمهوری اسلامی ایران برای کسانی که "بدحجاب" بوده اند یا مقررات پوشش اسلامی را رعایت نکرده اند مجازات سنگین تری برقرار کرد.

بر اساس اظهارات حسین ذوالفقاری، معاون شهربانی، در سال ۲۰۰۷ دولت جمعاً ۲۲۶۵ پرونده علیه مردان و زنان تشکیل داد و به محاکم قضایی تسلیم کرد. اتهام این افراد تنها عدم رعایت مقررات پوشش اسلامی بوده است. یک گزارش مطبوعاتی ایران حاکی است که رژیم جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۷ به بیش از پانصد هزار نفر اخطاریه داده است و بیش از ۲۰ هزار تن را بازداشت کرده، و سپس، به قید ضمانت آزاد کرده است.

<!-- IMAGE -->

مقامات ایران کاربرد زور را در این بازداشتها تکذیب میکنند؛ اما گزارشها نشانگر استفاده از زور بوده است. انتشار تصویر دختری غرقه به خون، که مورد ضرب و شتم مقامات انتظامی قرار گرفته بود، نمونه ای از کاربرد قوه قهریه و زور توسط پلیس است. آنها که علیه اجحاف و خشونت رژیم بپا خاسته اند، کماکان با بازداشت و زندان روبرو میشوند.

در دوم ژوئیه سال پیش دلارام علی، فعال حقوق بشر، بخاطر مشارکت در تظاهرات حقوق بشر ِ سال ۲۰۰۶ به بیست ضربه شلاق و ۳۴ ماه زندان محکوم شد؛ اما چند ماه بعد، حکم محکومیت او به حال تعلیق درآمد.

در ماه اوت نیز نسیم سربندی، و فاطمه دهباشی، به اتهام جمع آوری امضا برای کمپین حقوق زنان، به شش ماه زندان و دوسال حبس تعلیقی محکوم شدند. هانا عبدی، روناک صَفَر زاده ، مریم حسین خواه و جلوه جواهری از دیگر فعالان حقوق زنان هستند که رژیم آنها را در بند نگاه داشته است. ایرانیانی که حقوق حقه خود را مطالبه میکنند با خطر تعرض و یورش گروههای فشار نیز قرار میگیرند.

در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که در سال ۲۰۰۷ "گروههای فشار خشونت خود را با یورش به جوانانی که به زعم آنها رفتار غیر اسلامی دارند نشان داده اند."

ماه گذشته، جفری فلتمنFeltman قائم مقام مدیر کل وزارت امور خارجه در امور خاور نزدیک در جلسه رسیدگی سنای این کشور گفت:"سوابق نقض حقوق بشر از سوی رژیم جمهوری اسلامی ایران کماکان به صورتی دهشتناک باقی مانده است، و روز به روز وخیم تر می شود."

XS
SM
MD
LG