لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

از بيستمين هواپيما ربای يازدهم سپتامبر رفع اتهام شد


ايالات متحده آمريکا اتهامات عليه متهم موسوم به «بيستمين هواپيماربای» واقعه حمله يازدهم سپتامبر به خاک آمريکا را رد کرده است.

بر اساس گفته مقامات نظامی آمريکا، مرجع تصميم گيری برای کميسيون ارتشی، سوزان کرافورد، از محمد القحطانی، شهروند عربستان سعودی، با امکان طرح مجدد دعوی رفع اتهام کرد. بموجب قانون اين پرونده را می توان بدون تضييع حق مجددا در دادرسی به جريان انداخت.

وکيل مدافع القحطانی به آسوشيتدپرس گفته است وی نمی تواند تا زمانی که پرونده را با وکلای مدافع پنج متهم ديگر اين پرونده مورد تبادل نظر قرار داده است در باره دليل اين رفع اتهام توضيحی بدهد.

دادستانان آمريکايی گفته اند القحطانی در حمله ۱۱ سپتامبر شرکت نداشته است زيرا اساسا مامور اداره مهاجرت آمريکا ويزای ورود به خاک آمريکا را از وی دريغ داشته بوده است.

القحطانی اعترافاتی را که در زندان گوانتاناموی کوبا کرده بود پس گرفته است. وی ادعا می کند که اين اعترافات زير شکنجه و تحقير از وی گرفته شده است.

دادستانان اتهام جنايت و ارتکاب جنايات جنگی را در ماه فوريه گذشته عليه مظنونان پرونده، از جمله خالد شيخ محمد، طراح حمله تروريستی ۱۱ سپتامبر، ضميمه کردند. وليد بن عطش، رمزی بن الشيب، علی عبدالعزيز علی، و مصطفی احمد الحوزوی، از ديگر متهمان اين پرونده هستند.

اين افراد در زندان نظامی آمريکا در خليج گوانتانامو نگهداری می شوند.

در حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، پس از آن که هواپيماهای مسافربری ربوده شده به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نيويورک، ساختمان پنتاگون در حومه واشنگتن، اصابت کرد، و چهارمين هواپيما نيز در دشت های ايالت پنسيلوانيا در شرق آمريکا سقوط نمود، نزديک به ۳۰۰۰ نفر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG