لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

به رغم آتش بسی که بوسيله مقتدا صدر امضا شد، نبرد در شهرک صدر ادامه دارد


مقامات عراق گفتند در شبيخون ارتش آمريکا به شهرک صدر ۱۱ شبه نظامی کشته و ۱۹ تن زخمی شدند. تلويزيون آسوشيتد پرس افراد زخمی را که در بيمارستان امام علی بستری بودند، و نيز مردمی که برای به خاکسپاری بستگان خود به گورستان ميرفتند نشان داد. هنوز تشخيص اينکه زخميها و کشته شدگان شبه نظامی يا غير نظامی هستند ممکن نشده است.

آمريکا فقط کشته شدن سه مرد مسلح را در حوادث جداگانه توسط نيروهای آمريکائی تأئيد کرد و ميگويد نيروها ی آمريکائی به حملات متعددی که عليه آنها شده بود پاسخ دادند.

عليرغم امضای ديروز (دوشنبه) يک قرارداد آتش بس از سوی مقتدا صدر، روحانی افراطی شيعه عراقی، جنگ در شهرک صدر ادامه دارد و هواداران صدر کماکان فعال هستند.

ديروز ارتش آمريکا اعلام کرد سربازان آمريکايی سه مرد مسلح را کشتند. اين سه تن پيشتر به محافظان در شهرک صدر حمله کرده بودند.

در تحولی ديگر مقامات ميگويند پليس در موصل دهها تن مظنون را در جريان سرکوب شورشيان بازداشت کرد. نوری المالکی نخست وزير عراق امروز به قانون گذاران گفت عمليات سرکوب تمام استان نينوا را در بر خواهد گرفت.

ارتش آمريکا روز شنبه اعلام کرده بود يک هلکوپتر نظامی آمريکا بر فراز شهرک صدر هدف موشک زمين به هوا قرار گرفت؛ اما موشک به هدف اصابت نکرد.

در تحولی ديگر، کاخ سفيد از برقراری آتش بس در شهرک صدر استقبال کرد. سخنگوی کاخ سفيد گفت دولت بوش از اين رويداد خرسند است؛ اما در عين حال گفت وضعيت در عراق بی ثبات و متغير است.

XS
SM
MD
LG