لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

بيم آن می رود که بين ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر در زلزله چين کشته شده باشند


بنا به تخمين خبرگزاری دولتی چين، هنگامی که زلزله نيرومندی امروز (دوشنبه) استان سچوان در جنوب غربی کشور را لرزاند، بين ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر تنها در يک بخش از اين استان، بيچوان، کشته شدند.

خبرگزاری رسمی شين هوا گزارش می کند که دستکم ۱۰,۰۰۰ نفر نيز در بيچوان زخمی شده اند.

بنا به گفته مقامات چين امروز زلزله نيرومندی به شدت هفت و هشت دهم ريشتر استان سچوان در جنوب غربی چين را به لرزه انداخت.

به گزارش خبرگزاری رسمی شين هوا، دو مدرسه ابتدايی فروريخته و ۹۰۰ دانش آموز در زير آوار گير افتاده اند. جزئيات اين حادثه گزارش نشده است، و از سرنوشت اين اطفال خبری در دست نيست.

به گزارش شين هوا، دستکم ۱۰۷ نفر در استان های سچوان، گانسو، و يونان کشته و ۳۴ نفر زخمی شده اند. در استان گانسو که در همسايگی سچوان قرار دارد دستکم ۱۰ نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی گزارش شده اند.

رئيس جمهوری چين، هو جينتائو، دستور داده است تا همه تلاش ها برای کمک به آسيب ديدگان و بازماندگان زلزله امروز بکار برده شود. نخست وزير، ون جيابائو، اکنون در منطقه بسر می برد و رهبری تلاش های امدادی را برعهده گرفته است.

ون جيابائو، که در پرواز هواپيما به طرف منطقه آسيب ديده به پرسش های خبرنگاران پاسخ می داد، زلزله سچوان را مصيبت بزرگی توصيف نمود و خواستار آرامش شد.

لرزشهای زمين لرزه در نقاط دور دست تر پکن، بانکوک، هنگ کنگ، ويتنام، و تايوان نيز محسوس بود. در دهکده بازی های المپيک ۲۰۰۸ پکن، منطقه ای که ۱۵۰۰ کيلومتر با مرکز زلزله فاصله دارد، ساختمانها تکان خوردند و از مردم خواسته شد به خيابان بروند، اما خسارتی گزارش نشده است.

مرکز زلزله شناسی آمريکا ميگويد زلزله، که در ساعت دو نيم بعدازظهر بوقوع پيوست، هفت و هشت دهم ريشتر اندازه گيری شد. مرکز زلزله در عمق ٢٩ کيلومتری بود و در فاصله ٩٢ کيلومتری شهر «چنگدو» با جمعيت ۱۰ ميليون نفر به وقوع پيوست.

XS
SM
MD
LG