لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

نواز شريف خروج از دولت ائتلافی پاکستان را مورد بررسی قرار می دهد


برغم دادن تعهد مبنی بر ادامه حمايت از دولت شش هفته ای پاکستان، اعضای حزب نواز شريف، حزب مسلم ليگ پاکستان، امروز دور هم جمع می شوند تا امکان خروج وزرايشان از دولت ائتلافی را مورد گفتگو قرار دهند.

اين حرکت در پی شکست مذاکرات دو روزه نواز شريف و آصف علی زرداری، رهبر حزب خلق پاکستان، انجام می گيرد. طرفين نتوانستند بر سر شروط به کار فراخواندن قضاتی که سال گذشته از سوی رئيس جمهوری، پرويز مشرف، از کار برکنار شده بودند به توافق برسند. دو رهبر قبلا از طريق يک قطعنامه پارلمانی توافق کرده بودند که تا ۲۳ام ارديبهشت ماه قوه قضائيه را ابقا کنند.

دو حزب دولت ائتلافی در مورد اينکه تا چه حد به قضات ديوان عالی کشور قدرت تصميم گيری بدهند با يکديگر اختلاف نظر دارند. حزب نواز شريف می خواهد همه قضات برکنار شده را بازگرداند و به آنها اختيار بدهد تا در مورد نگاه داشتن و يا برکناری قضاتی که پرويز مشرف به کار دعوت کرده بود تصميم بگيرند. حزب زرداری در نظر دارد قضات استخئام شده توسط مشرف همچنان در کار خود باقی بمانند.

سال گذشته قضات ديوان عالی کشور مشروعيت انتخاب مجدد پرويز مشرف به مقام رياست جمهوری را زير سوال بردند. مشرف نيز آنها را از کار برکنار کرد و قضات ديگری را به کار در ديوان عالی کشور دعوت نمود.

تلاش های رئيس جمهوری در رويارويی با قوه قضائيه، بويژه با رئيس ديوان عالی کشور افتخار محمد چودری، به نهضت اپوزيسيون نيرومندی دامن زد، که به اعتراضات خيابانی قضات و وکلای دادگستری منتهی شد.

XS
SM
MD
LG