لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

آمار کشته شدگان زلزله چين از مرز ۸۵۰۰ نفر گذشت


بنا به گفته مقامات دولت چين زلزله نيرومندی در ايالت جنوب غربی سچوان در ساعات اوليه بامداد امروز (دوشنبه) بيش از ۸۵۰۰ نفر را از بين برد.

بنا به گزارش خبرگزاری دولتی شين هوا، بين ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر تنها در يک بخش از استان سچوان، بنام بيچوان، کشته شدند. مقامات محلی گفتند دستکم ۸۰درصد ساختمانها در اثر زلزله فروريخته و بيم آن می رود که دستکم ۱۰,۰۰۰ نفر نيز زخمی شده باشند. بيچوان در ۱۶۰ کيلومتری شمال چنگدو، مرکز استان سچوان، قرار دارد.به گزارش خبرگزاری رسمی شين هوا، دو مدرسه ابتدايی در نزديکی مرکز زلزله فروريخته و ۹۰۰ دانش آموز در زير آوار گير افتادند. دو کارخانه شيميايی در سچوان نيز خراب شده و صدها نفر را زير آوار مدفون، و هزاران نفر را وادار به ترک محل کرد.

جورج بوش، رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا، طی انتشار بيانيه ای مراتب تاسف خود را از اين حادثه اظهار داشت و گفت آمريکا آماده است از هر طريق ممکن به قربانيان اين حادثه کمک کند.

زلزله در ساعت دو نيم بعدازظهر بوقوع پيوست، هفت و هشت دهم ريشتر اندازه گيری شد، و لرزه های ناشی از آن تا تايوان و بانکوک نيز محسوس بود. مرکز زلزله شناسی آمريکا ميگويد مرکز زلزله در عمق ٢٩ کيلومتری بود و در فاصله ٩٢ کيلومتری شهر «چنگدو» با جمعيت ۱۰ ميليون نفر به وقوع پيوست.

به گزارش شين هوا، تعداد زيادی کشته در استان های سچوان، گانسو، هيونان، و در محدوده شهری چونگ کينگ مورد تائيد قرار گرفته اند.

رئيس جمهوری چين، هو جينتائو، دستور داده است تا همه تلاش ها برای کمک به آسيب ديدگان و بازماندگان زلزله امروز بکار برده شود. نخست وزير، ون جيابائو، اکنون در منطقه بسر می برد و رهبری تلاش های امدادی را برعهده گرفته است.

ون جيابائو، که در پرواز هواپيما به طرف منطقه آسيب ديده به پرسش های خبرنگاران پاسخ می داد، زلزله سچوان را مصيبت بزرگی توصيف نمود و خواستار آرامش شد.

لرزشهای زمين لرزه در نقاط دور دست تر پکن، بانکوک، هنگ کنگ، ويتنام، و تايوان نيز محسوس بود. در دهکده بازی های المپيک ۲۰۰۸ پکن، منطقه ای که ۱۵۰۰ کيلومتر با مرکز زلزله فاصله دارد، ساختمانها تکان خوردند و از مردم خواسته شد به خيابان بروند، اما خسارتی گزارش نشده است.

XS
SM
MD
LG