لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

هيأتی از نمايندگان وزارت خارجه آمريکا به آبخازيا رفت


هيأتی از نمايندگان وزارت امور خارجه آمريکا، به سرپرستی مَتيو برايزه، معاون مدير کل آن وزارت خانه، که بمنظور کاهش تنش های سياسی موجود بين گرجستان و منطقه جدائی طلب آبخازيا، ديروز (شنبه) به سوخومی، مرکز آبخازيا، رفته بودند، امروز با سرگئی باگاپش، رهبر آن منطقه ديدار و گفتگو کردند. برايزه قبل از ديدار با باگاپش، به خبرنگاران گفته بود که بمنظور اجتناب از درگيريهای نظامی، از رهبران گرجستان و آبخازيا مصراً خواهد خواست تا مذاکرات خود را پيرامون اختلافات موجود از سرگيرند.

او در مصاحبه ای با خبرنگار شبکه تلويزيونی روسيه گفت اطلاعات مثبت بدست آمده از طريق هواپيماهای بدون سرنشين حاکيست که شواهدی مبنی بر اعزام نيروهای اضافی روسی و يا ارسال تجهيزات جديد به آبخازيا وجود ندارد.

روسيه بيش از دو هزار نفر از سربازان خود را در خطوط مرزی مناطق جدائی طلب آبخازيا و اوستيای جنوبی با گرجستان مستقر کرده است و تهديد کرده است چنانچه گرجستان دست به تقويت نيروهای نظامی خود در خطوط مرزی بزند، روسيه نيز بر تعداد نيروهای خود خواهد افزود.

گرجستان روسيه را متهم به حمايت از دو منطقه جدائی طلب کرده است و معاون نخست وزير آن کشور ميگويد مسکو در قرن بيست و يکم قصد کشور گشائی دارد و تلاش ميکند که اين مناطق را مجدداً بخشی از قلمرو روسيه کند.

از سوی ديگر، آقای باگاپش گرجستان را متهم به نقض قراردادهای موجود کرد و گفت آبخازيا آماده است که بار ديگر با گرجستان به مذاکره بنشيند.

صبح امروز يک مقام آبخازيائی گفت که نيروهای ضد هوائی آبخازيا يک هواپيمای بدون سرنشين جاسوسی گرجستان را که بر فراز منطقه در حال پرواز بود سرنگون کرده است. کمی پس انتشار اين خبر شبکه خبری روسيه خبر از سقوط دومين هواپيمای بدون سرنشين جاسوسی گرجستان داد.

در پی انتشار اين اخبار، باتو کوتليا، معاون وزير دفاع گرجستان امروز رسماً خبر سقوط دو هواپيمای بدون سرنشين جاسوسی آن کشور را رد کرد و اين اخبار را تبليغاتی گمراه کننده و بی اساس خواند.

او گفت گرجستان در سه سال گذشته هيچ اقدامی که منجر به بی ثباتی منطقه شود انجام نداده است، ولی عليرغم تلاش های صلح جويانه دولت، شورشيان جدائی طلب آبخازيا به کمک روسيه همواره تلاش کرده اند که منطقه را برآشفته و آنرا بخاک و خون بکشانند.

XS
SM
MD
LG