لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

سلطانيه: تهران و آژانس درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی مذاکره خواهند کرد


" hspace=2 src="/persian/images/pnn_AliAsgharSoltanieh_195_24feb08.jpg" width=158 align=left vspace=2 border=0>روز يکشنبه نماينده جمهوری اسلامی ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی به خبر گزاری فارس گفت که قرار است فردا (دوشنبه) تهران و آژانس تازه ترين دور مذاکرات درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران را از سر خواهند گرفت.

علی اصغر سلطانيه گفت، هيات کارشناسان آژانس، به رياست هرمن ناکاارتز، مذاکرات تکنيکی و تخصصی را با کارشناسان جمهوری اسلامی روز دوشنبه از سر ميگيرد.

به گزارش خبر گزاری فارس، سلطانيه سرپرستی مذاکرات درتهران را، که احتمالأ سه روز به طول خواهد انجاميد، بر عهده خواهد داشت.

جمهوری اسلامی ايران و آژانس در ماه آوريل دوبار درباره ادعای مبنی بر«تحقيق دولت اسلامی درمورد نحوه طراحی بمبهای اتمی» به مذاکره پرداختند.

برنامه موسوم به «تحقيقات تسليحاتی کردن» از اطلاعاتی بدست آمده است که برخی از اعضای آژانس در اختيار آن سازمان قرار دادند.

اما جمهوری اسلامی ايران مصرا می گويد اين مذاکرات فقط بخشی ازهمکاری معمولی بين مقامات و آژانس است.

قرار است محمد البرادعی، مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، گزارش مربوط به برنامه هسته ای دولت اسلامی ايران را در اختيار هيات مديره آژانس و همچنين شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار دهد.

شورای امنيت تاکنون سه قطعنامه تحريمی عليه جمهوری اسلامی ايران تصويب کرده است.

جمهوری اسلامی ايران تاکنون از رعايت در خواستهای جامعه بين المللی مبنی بر متوقف کردن غنی سازی اورانيوم خودداری ورزيده است و مصرأ بر اين باور است که به عنوان يکی از امضاکنندگان پيمان منع گسترش سلاحهای هسته ای حق دارد به توليد سوخت هسته ای برای نيازهای رو به فزون انرژی خود به پردازد.

XS
SM
MD
LG