لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

اسرائيل ميزبان ميانجيگر مصری خواهد بود


اسرائيل می گويد فردا (دوشنبه) ميزبان يک ميانجيگر مصری در اورشليم خواهد بود، تا يک پيشنهاد آتش بس با حماس در نوار غزه را مورد بررسی قرار دهد.

معاون وزير دفاع اسرائيل امروز (يکشنبه) در مصاحبه ای با راديو اسرائيل گفت که دولت وی پيشنهاد آتش بسی که توسط رئيس وزارت اطلاعات مصر، عمر سليمان، ارايه خواهد شد را بررسی خواهد کرد.

اما نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، امروز گفت حماس مسول همه حملات موشکی و خمپاره ای است که از نوار غزه می شود. وی هشدار داد اگر به اين حملات خاتمه داده نشود اسرائيل با توسل به زور «آرامش» را برقرار خواهد کرد.

در همين حال، بازوی نظامی حماس می گويد يکی از مبارزانش در انفجاری در امتداد مرز با اسرائيل کشته شده است. اين شبه نظامی در اثر انفجار زودرس مواد منفجره ای، که به قصد حمله به اسرائيل تدارک ديده شده بود، کشته شد.

مقامات فلسطينی ديروز گفتند که کمبود سوخت کارخانه برق اصلی نوار غزه را وادار به تعطيل کرده است. اين امر باعث شده تا اکثريت نواحی تحت کنترل حماس بدون برق بماند.

به گفته مقامات، قطع مواد سوختی به منطقه از سوی اسرائيل بر زندگی صدها هزار نفر از اهالی غزه تاثير گذار بوده است.

سخنگوی دولت اسرائيل، ديويد بيکر، انکار کرد که اسرائيل مسول قطع برق است. وی گفت حماس عامدانه جريان برق را قطع کرده است تا به احساسات ضد اسرائيلی دامن بزند.

اما يک سخنگوی نظامی اسرائيل اذعان داشت که کشور متبوع وی اين هفته به دليل حملات شبه نظاميان به مسير سوخت، مقدارمقرر سوخت را تحويل نداده است.

XS
SM
MD
LG