لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

بيروت در آرامش بسر می برد، اما زد وخورد در شمال لبنان درگرفته است


در حاليکه بيروت در آرامش بسر می برد و سربازان دولتی در شهر به گشت زنی می پردازند، بين هواداران و مخالفان دولت در شمال لبنان زدوخوردهای سختی درگرفته است.

به گفته مقامات انتظامی لبنان، درگيری شديدی بين هواداران سنی دولت مورد حمايت غرب و متحدين گروه شبه نظامی شيعه حزب الله بامداد امروز در بندر تريپولی در شمال لبنان روی داده است.

دستکم يک نفر در اين زدوخوردها کشته شده است، که آمار قربانيان درگيری های پنج روز اخير را به ۳۸ می رساند.

نيروهای حزب الله طی درگيری های شديدی که پس از جنگ های داخلی سالهای بين ۱۹۹۰-۱۹۷۵ بدترين درگيری های داخلی لبنان محسوب می شد مناطقی از بيروت را تحت کنترل خود در آورده بودند. اما سپس از اين نواحی عقب نشينی کردند، که اين امر به آرام شدن خشونت های فرقه ای کمک کرد. پس از آن مقررات انتظامی شديدی امروز (يکشنبه) در بيروت برقرار شد.

اتحاديه عرب با ۲۲ عضو برای بررسی اوضاع متشنج لبنان امروز (يکشنبه) قرار است در قاهره تشکيل جلسه اضطراری دهد.

حزب الله به اين دليل با عقب نشينی از بيروت موافقت کرد که ارتش تصميم دولت مبنی بر عزل رئيس انتظامات فرودگاه بيروت را پس گرفت. دولت رئيس انتظامات فرودگاه بيروت را به ظن مربوط بودن با حزب الله عزل کرده بود.

حزب الله همچنين از تعهد ارتش مبنی بر برخورد با شبکه ارتباطات اين گروه به نحوی که به منافع حزب الله و يا به منافع ملی آسيب نرساند استقبال کرد.

اما اين گروه شبه نظامی هشدار داد که تا به همه خواسته هايش برسد حالت مبارزه مدنی را حفظ خواهد کرد. حزب الله خواسته هايش را دقيقا مشخص نکرد.

دولت لبنان هفته پيش شبکه ارتباطات حزب الله را غيرقانونی قلمداد کرد. حزب الله گفت اين اقدام به منزله اعلام جنگ است.

XS
SM
MD
LG