لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

چاد به دنبال قطع روابط ديپلماتيک از سوی سودان مرزهايش با آن کشور را بست


دولت چاد روز دوشنبه اعلام کرد که به دنبال قطع روابط ديپلماتيک از سوی سودان، مرزهای خود با آن کشور را بسته است.

عمر حسن البشير، رئيس جمهوری سودان روز يکشنبه چاد را به پشتيبانی از شورشيان کشورش متهم کرد و گفت کليه روابط ديپلماتيک با کشور همسايه را قطع کرده است. چاد اتهام پشتيبانی از شورشيان سودان را انکار کرده و حمله شورشيان را محکوم نموده است.

روز شنبه مقامات دولت سودان از مردم در خارطوم خواستند ماداميکه ماموران انتظامی در جستجوی شورشيان دارفور که با نيروهای دولتی می جنگيدند هستند، در منازلشان باقی بمانند و بيرون نيايند.

دولت سودان روز شنبه بمدت نامحدودی در خارطوم مقررات حکومت نظامی برقرار کرد و گفت عقيده دارد برخی از شورشيان کماکان در شهر هستند.

مقامات همچنين با پخش تصوير خليل ابراهيم، رهبر شورشيان جنبش عدالت و مساوات، از تلويزيون از اهالی خواستند به محض مشاهده وی با شماره تلفن اضطراری دولتی تماس حاصل کنند. مقامات گفتند به عقيده آنان ابراهيم شخصا رهبری حمله به خارطوم را برعهده داشته است. آنها می گويند به پندار قوی وی هنوز در منطقه است و احتمالا در جايی در اُم دُرمان، شهر همسايه خارطوم، مخفی است.

سودان اعلام کرد نيروهای دولتی روز شنبه پس از ساعت ها نبرد با شورشيان در حومه شمالی خارطوم ايشان را به عقب نشينی وادار کردند. اين نبرد حاکی از کشيده شدن کشمکش دارفور به پايتخت سودان برای نخستين بار است.

روز يکشنبه سخنگوی شورای ملی امنيت آمريکا، گوردون جاندرو، در واشنگتن گفت ايالات متحده نگران وضعيت است. وی از هر دو طرف خواست به خصومت ها پايان دهند.

دبير کل سازمان ملل، بان کی – مون، حمله شورشيان را محکوم نموده و خواستار خاتمه دادن به درگيری ها شد.

XS
SM
MD
LG