لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

رفراندوم قانون اساسی در برمه يک هفته پس از توفان سهمگين آغاز شد


صندوق های رأی گيری برای رفراندم قانون اساسی جديد در برمه امروز، شنبه، يک هفته پس از توفان سهمگينی که ده ها هرار کشته بر جای گذاشت، گشوده شدند.

دولت نظاميان برمه ميگويد اين قانون اساسی بخشی از «نقشه راه برای دموکراسی» است که به انتخابات عمومی در سال ٢٠١٠ منتهی خواهد شد.

اپوزيسيون برمه ميگويد رفراندم فقط کنترل ارتش را تقويت خواهد کرد و از هواداران خود خواست که در اين همه پرسی رأی «نه» بدهند.

از سوی ديگر روز جمعه بان کی- مون دبير کل سازمان ملل متحد بار ديگراز دولت برمه خواست که اجازه دهد مأموران امداد خارجی به کمک بازماندگان توفان مرگبار هفته گذشته برمه بشتابند.

آقای بان اظهار داشت زندگی و حيات يک ميليون و پانصد هزار نفر که در معرض توفان قرار گرفته اند در خطر است. آقای بان افزود کوشش به عمل آورده است تا مستقيماً با دولت نظامی برمه تماس حاصل کند و درباره مساعی امدادی به گفتگو پردازد، اما در کوشش های خود موفق نبوده است.

سازمان ملل متحد روز جمعه از جامعه بين المللی خواست که ١٧٧ ميليون دلار اعتبار به عنوان
کمک های اضطراری برای قربانيان توفان نرگس فراهم آورد. مقامات سازمان ملل متحد می گويند تاکنون قول پرداخت ٧٧ ميليون دلار کمک داده شده است.

نماينده برمه در سازمان ملل متحد از جامعه بين المللی به خاطر سخاوتمندی و همبستگی خود سپاسگزاری کرد، اما دولت برمه محدوديت هائی در مورد ورود کمک ها به اين کشوربه وجود آورده است.

جان هولمز رئيس اداره کمک های انسانی سازمان ملل متحد تخمين زده است که تاکنون کمتراز ٣٠٠ هزارنفر مواد غذائی و يا کمک های ديگری دريافت داشته اند.

XS
SM
MD
LG