لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

مقامات اطلاعاتی امریکا: مناسبات ونزوئلا با شورشیان فارک از آنچه گمان میرفت عمیقتر است


مقامات اطلاعاتی امریکا می گویند اسنادی که نیروهای کلمبیائی در جریان حمله ای به مواضع شورشیان فارک ضبط کردند، نشان می دهد مناسبات ونزوئلا با شورشیان از آنچه قبلا گمان می رفت عمیق تر است.

پرونده های کامپیوتری که در لپ تاپ یک رهبر چریکی کلمبیا در ماه مارس پیدا شد حاکی است مقامات دولت ونزوئلا با رهبران فارک - نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا - ملاقات کردند. هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا هرگونه ارتباطی را با شورشیان تکذیب کرده و پرونده های کامپیوتری را جعلی دانسته است.

روزنامه وال استریت جورنال روز جمعه گزارش داد پرونده های ضبط شده نشان می دهد ونزوئلا به شورشیان کمک تسلیحاتی، احتمالا بصورت آر.پی. جی و موشک های زمین به هوا، پیشنهاد کرد.

اتهام ارتباط ونزوئلا با شورشیان چپگرای کلمبیا در پی پیدا شدن لپ تاپ در جریان حمله نیروهای کلمبیا به یک اردوگاه شورشیان در داخل اکوادور مطرح شد.

در آن حمله، که بسیج نیروهای ونزوئلا و کامبیا در مرز را موجب شد، رهبر فارک کشته شد.

هزاران سند الکترونیک در کامپیوتر حمایت چاوز از شورشیان را تایید می کند. با این حال، ونزوئلا اتهام کمک به آنها را رد می کند.

وال استریت جورنال می گوید جدیدترین یافته ها از کامپیوتر می تواند بر فشار بر دولت بوش برای اعلام ونزوئلا بعنوان یک حامی تروریسم بیافزاید. با این حال، چنین اقدامی باین معنا خواهد بود که تحریم های اقتصادی بر یکی از بزرگترین فروشندگان نفت به امریکا وضع شود.

XS
SM
MD
LG