لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۸

يک گروه پزشکی از افزايش شکنجه و خشونت در زيمبابوه گزارش می دهد


یک گروه از پزشکان زیمبابوه گزارش می دهد در موارد شکنجه و دیگر خشونت های ناشی از بحران سیاسی کشور، افزایش چشمگیری صورت گرفته است. گروه پزشکان زیمبابووه برای حقوق بشر می گوید اعضای آن از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ مارس، شاهد بیش از ۹۰۰ مورد شکنجه و حمله بوده اند.

گروه می گوید این رقم احتمالا بخش کوچکی از شمار واقعی قربانیان است زیرا بسیاری از موارد گزارش داده نمی شود. بیانیه گروه بنقل از اکثریت عظیم کسانی که در جستجوی درمان بر می آیند حاکی است که طرفداران رابرت موگابه رئیس جمهوری و حزب او به آنها آسیب رساندند.

موگابه امروز با تابو امبکی رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، که سعی دارد برای پایان دادن به بحران انتخابات میانجیگری کند، ملاقات کرد. هنوز روشن نیست که آیا او با اعضای جنبش اوپوزیسیون برای تغییر دمکراتیک نیز دیداری خواهد داشت یانه. آنها می گویند مورگان چانگیرایی رهبر جنبش در انتخابات پیروز شد.

رهبران منطقه از امبکی خواسته اند بعنوان میانجی بین حزب موگابه و اوپوزیسیون عمل کند . اما، مقامات جنبش مخالف هستند و می گویند او حاضر نشده است در برابر موگابه قاطعیت نشان دهد.

روز پنجشنبه، یک مقام آمريکایی از موگابه و طرفداران او خواست به خشونت و ارعاب علیه مخالفان سیاسی خود پایان دهند. جنبش برای تغییر دمکراتیک می گوید از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تا کنون ۳۰ نفر از فعالان اوپوزیسیون کشته شده اند.

کمیسیون انتخابات زیمبابوه هنوز تاریخ برگزاری مرحله دوم انتخابات بین موگابه و چانگرایی را اعلام نکرده است. کمیسیون می گوید چانگرایی بیشترین تعداد رای ها را بدست آورد اما حائز اکثریت نشد. جنبش برای تغییر دمکراتیک این موضوع را رد می کند و می گوید کاندیدای آن پیروز شد. در صورتی که جنبش از شرکت در مرحله دوم انتخابات خودداری کند، موگابه برنده اعلام خواهد شد، و حکومت ۲۸ ساله خود بر زیمبابوه را تمدید خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG